Analiza nastrojów w Internecie dotycząca tematyki szczepień przeciw COVID-19 za okres 9-15 sierpnia 2021 r. - Szczepimy Się!
Strona główna » Analiza nastrojów w Internecie dotycząca tematyki szczepień przeciw COVID-19 za okres 9-15 sierpnia 2021 r.
Analiza

Analiza nastrojów w Internecie dotycząca tematyki szczepień przeciw COVID-19 za okres 9-15 sierpnia 2021 r.

Portale internetowe


W okresie 9-15 sierpnia 2021 r. przeanalizowaliśmy 17 portali informacyjnych, 4 portale lewicowych oraz 14 portali prawicowych. Dane dotyczące liczby publikowanych artykułów potwierdziły, że wkroczyliśmy w sezon ogórkowy nawet w takiej sprawie jak szczepienia przeciw COVID-19. W analizowanym okresie portale prawicowe opublikowały 42 tekstów, portale informacyjne 73, a portale lewicowe 1. Analiza jakościowa pokazała także, że niektóre z tekstów trudno zaklasyfikować jednoznacznie jako pozytywne lub negatywne wobec szczepień. Z kolei nadanie im kategorii neutralnej również nie oddawało do końca ich wydźwięku. Być może spowodowane było to dominującą tematyką (patrz tabela poniżej), która oddawała pewien stan społeczeństwa, które z jednej strony widziało zahamowanie szczepień, zbliżającą się kolejną falę zachorowań oraz pojawienie się ognisk nowej odmiany wirusa (delta).  Dlatego w podsumowaniach wprowadziliśmy kategorię “trudno stwierdzić”

W nowym okresie analizy wykorzystującej narzędzie chmury słów zdecydowaliśmy się nie oceniać zbiorczo wszystkich portali o danej charakterystyce, ale wejść trochę głębiej i poddać analizie pary podobnych rodzajów mediów. 

 

Chmura słów dla portali prawicowych – dorzeczy.pl vs wpolityce.pl

dorzeczy.pl

wpolityce.pl

Chmura słów dla portali informacyjnych – tvn24.pl vs tvp.info

TVN24

TVP Info

Media społecznościowe

W  czwartym tygodniu analizy nastrojów wokół szczepień przeciw COVID-19 na Facebooku postanowiliśmy sprawdzić, jak bardzo zmotywowane w głoszeniu swoich opinii są dwie grupy użytkowników – proszczepionkowców i antyszczepionkowców. Zmierzyliśmy to liczbą reakcji pozytywnych na posty oznaczone hasztagami o wydźwięku pozytywnym (#szczepimysie i #szczepienia) oraz negatywnym (#nieszczepimysie i #stopsegregacjisanitarnej) wobec szczepień. Oto wyniki:

Co ciekawe różnica między liczbą reakcji pozytywnych jednej i drugiej z grup na posty o bliskiej im tematyce nie jest aż tak duża jak różnica w liczbie opublikowanych postów. Łącznie postów opatrzonych wybranymi przez nas negatywnymi hasztagami wobec szczepień było 54, zaś tych z pozytywnymi hasztagami aż 613. Świadczyć może to jednak o tym, że niestety grupa antyszczepionkowców na Facebooku jest bardziej zwarta i zmotywowana do promowania swoich poglądów. 

Podobną analizę przeprowadziliśmy także na Twitterze. Spośród negatywnych postów dotyczących szczepień te zawierające #stopsegregacjisanitarnej miały największą popularność (kliknięcia “lubię to”). Spowodowane było to aktywnością na profilu partii Konfederacja. 

W postach opatrzonych wybranymi # dominują te o wydźwięku pozytywnym – wciąż dużą aktywność ogniskują wokół siebie posty zawierające #szczepimysię.

 

  1. Tvn24.pl, Tvp.info, Onet.pl, Wp.pl, Interia.pl, gazetaprawna.pl, rp.pl, fakt24.pl, se.pl, pb.pl, dziennik.pl, natemat.pl, tokfm.pl, radiozet.pl, rmf.fm, wyborcza.pl, gazeta.pl
  2.  trybuna.info, tygodniknie.pl, tygodnikprzeglad.pl, wpunkt.online, wolnelewo.pl, krytykapolityczna.pl, nowyobywatel.pl, magazynkontakt.pl, lewica.pl
  3.  wpolityce.pl, niezalezna.pl, fronda.pl, salon24.pl, gosc.pl, niedziela.pl, gazetapolska.pl, telewizjarepublika.pl, radiomaryja.pl, wgospodarce.pl, prawy.pl, naszdziennik.pl, polskaniepodlegla.pl, dorzeczy.pl
Skip to content