Według badania opublikowanego w Cancer Discovery, pacjenci chorujący na nowotwór z litym guzem posiadają podobne poziomy przeciwciał przeciw COVID-19, do ludzi nie cierpiących na chorobę nowotworową.
Profesor Irit Ben-Aharon, onkolog z Rambam Health Care Campus w Izraelu opowiada: “Od początku pandemii obserwowaliśmy kliniczne efekty COVID-19, jak również szczepienia u pacjentów z litymi guzami nowotworowymi, w trakcie aktywnej terapii onkologicznej. Napływające dane sugerują również wyraźne różnice, między chorymi z nowotworami litymi a hematologicznymi.”
Badacze porównali po 6 miesiącach po zaszczepieniu drugą dawką szczepionki, 154 pacjentów z litym guzem nowotworowym z grupą 135 zdrowych pracowników ochrony zdrowia o podobnej strukturze wiekowej i płciowej, która służyła jako grupa kontrolna.
Najczęstszymi typami guzów nowotworowych wśród badanych były: żołądkowo jelitowe (36%), płuc (23%), piersi (17%) i moczowo-płciowe(11%). Większość pacjentów (84%) miała przerzuty odległe. Chemioterapia była najczęstszym typem zastosowanego leczenia (62%), następnie terapia biologiczna (36%) i immunoterapia (30%). Warto zaznaczyć, że niektórzy uczestnicy otrzymywali więcej niż jeden rodzaj terapii.
Wyniki pokazały, że po 6 miesiącach 79% pacjentów było seropozytywnych w porównaniu z 84% w grupie kontrolnej. Seronegatywność była częstsza wśród otrzymujących chemioterapię w porównaniu z innymi rodzajami leczenia. Dodatkowo w obu grupach zaobserwowano podobne spadki miana przeciwciał po 6 miesiącach. Jeden pacjent nowotworowy został zdiagnozowany na COVID-19, w grupie kontrolnej nikt nie zachorował.
Profesor Ben-Aharon podsumowuje: “W świetle najnowszych wyników, zasadnym wydaje się rekomendacja dawki przypominającej dla pacjentów onkologicznych, tak samo jak wobec ogólnej populacji, zwłaszcza dla pacjentów powyżej 60 roku życia.”