Analiza nastrojów w Internecie dotycząca tematyki szczepień przeciw COVID-19 za okres 26 lipca - 1 sierpnia 2021 r. - Szczepimy Się!
Strona główna » Analiza nastrojów w Internecie dotycząca tematyki szczepień przeciw COVID-19 za okres 26 lipca – 1 sierpnia 2021 r.
Analiza

Analiza nastrojów w Internecie dotycząca tematyki szczepień przeciw COVID-19 za okres 26 lipca – 1 sierpnia 2021 r.

Portale internetowe

W okresie 25 lipca – 1 sierpnia 2021 r. przeanalizowaliśmy 17 portali informacyjnych, 9 portali lewicowych oraz 14 portali prawicowych. Najwięcej artykułów opublikowały portale informacyjne – 295, z kolei portale prawicowe 187. W porównaniu do poprzedniego tygodnia proporcje artykułów o wydźwięku pozytywnym i neutralnym zmieniły się. W analizowanym okresie dzieliły się one mniej więcej po równo. W portalach prawicowych wzrosła liczba artykułów o negatywnym wydźwięku wobec szczepień. 

Najczęściej występujące pojęcia zarówno w tekstach z portali informacyjnych, prawicowych i lewicowych pokazują poniższe “chmury słów”. Im większą czcionką zapisane jest dane słowo, tym częściej pojawiało się ono w analizowanych tekstach. 

 

a) Chmura słów dla portali prawicowych:

b) Chmura słów dla portali informacyjnych:

Media społecznościowe 

W okresie 25 lipca – 1 sierpnia 2021 r. analiza nastrojów w mediach społecznościowych dotyczyła Facebooka oraz Twittera. W oparciu o # analizowaliśmy zestaw haseł dotyczących szczepień, które pojawiają się w sieci. W przypadku obu portali interesowały nas trzy hasła: #szczepimysię, #szczepienia oraz #szczepionka. 

W porówaniu do poprzedniego tygodnia  o 43% wzrosła liczba postów oznaczonych hasztagiem #szczepimysię. Liczba postów oznaczonych pozostałymi dwoma hasztagami w zasadzie nie zmieniła się w wyraźny stopniu.

Łączna liczba reakcji pozytywnych (Lubię to!, Super, Trzymaj się) wyniosła 8088 (spadek o 11% w stosunku do poprzednio analizowanego tygodnia), a negatywnych (Przykro mi, Wrrr) 1001 (spadek o 41% w stosunku do poprzednio analizowanego tygodnia).

Na Twitterze w okresie 26 lipca – 1 sierpnia 2021 r. w postach dotyczących szczepień przeciwko COVID-19 ponownie dominował hasztag #szczepimysię – 1305 tłitów, w porównaniu do #szczepienia – 132 tłity i #szczepionka – 50 tłitów. 

Analiza nastrojów 2 tydzień (26.07-1.08)

  1. Tvn24.pl, Tvp.info, Onet.pl, Wp.pl, Interia.pl, gazetaprawna.pl, rp.pl, fakt24.pl, se.pl, pb.pl, dziennik.pl, natemat.pl, tokfm.pl, radiozet.pl, rmf.fm, wyborcza.pl, gazeta.pl 
  2.  trybuna.info, tygodniknie.pl, tygodnikprzeglad.pl, wpunkt.online, wolnelewo.pl, krytykapolityczna.pl, nowyobywatel.pl, magazynkontakt.pl, lewica.pl 
  3.  wpolityce.pl, niezalezna.pl, fronda.pl, salon24.pl, gosc.pl, niedziela.pl, gazetapolska.pl, telewizjarepublika.pl, radiomaryja.pl, wgospodarce.pl, prawy.pl, naszdziennik.pl, polskaniepodlegla.pl, dorzeczy.pl  
Skip to content