Według trzech badań przedstawionych na American Society for Reproductive Medicine Scientific Congress & Expo, szczepionka na COVID-19 nie zmniejsza płodności, jakości nasienia oraz wczesnego przebiegu ciąży.
W pierwszym badaniu lekarz Devora Aharon i jej koledzy, przeprowadzili retrospektywne, kohortowe badanie możliwych efektów szczepionek Pfizer-BioNTech i Moderna COVID-19 na wczesny przebieg ciąży u kobiet zapłodnionych metodą in vitro. Przebadano 169 kobiet, które przeszło procedurę od lutego do lipca 2021 i zostało zaszczepionych drugą dawką do 14 dni po. Grupę kontrolną tworzyło 657 kobiet, które nie zostały zaszczepione. Odsetek ciąż w obu grupach był bardzo podobny – 74,6 % u zaszczepionych i 74,7 % w grupie niezaszczepionych. Badacze nie zaobserwowali również istotnych różnic w odsetku utraconych ciąż – było to odpowiednio 20,3% i 22,4% dla podanych grup.
W podobnej pracy przeprowadzonej przez lekarza Randy S. Morrisa – dyrektora medycznego centrum zapłodnienia in vitro na Uniwersytecie Chicagowskim – i jego zespołu, przeanalizowano czy ekspozycja in vivo jajników na szczepionkę mRNA przeciw COVID-19, zmniejszyła płodność u kobiet które poddały się procedurze zapłodnienia in vitro pomiędzy 1 stycznia, a 13 sierpnia 2021. Okresowa analiza pokazała, iż embriony wywodzące się od oocytów wystawionych na działanie szczepionki mRNA miały taką samą szansę na prawidłowy rozwój i nie posiadały większej tendencji do poronienia. Odsetek implantacji wynosił 74.2% u niezaszczepionych i niezakażonych kobiet, 78.6% u zaszczepionych kobiet i 77.8% wcześniej zakażonych kobiet. Odsetek utrzymanych implantacji wynosił odpowiednio 50%, 57.1% i 44.4%, dla tych grup. Naukowcy napisali: “Wyniki te dementują plotki, że szczepionki mRNA na COVID-19 są toksyczne dla janików”.
W trzecim, prospektywnym badaniu kohortowym, student medycyny Daniel Gonzalez i jego koledzy z Miami School of Medicine, sprawdzili wpływ szczepionek mRNA COVID-19 na jakość nasienia. W badaniu uczestniczyło 45 mężczyzn, którzy przekazali próbki nasienia po 2 do 7 dniach wstrzemięźliwości seksualnej przed pierwszą dawką szczepienia i po 72 dniach po przyjęciu drugiej dawki. Ilość plemników oraz ilość wszystkich ruchliwych plemników nie zmniejszyła się znacząco po zaszczepieniu przeciw COVID-19.
W tej pierwszej ewaluacji badania męskiej płodności po szczepieniu mRNA na COVID-19, Gonzalez i współpracownicy dochodzą do wniosku: “szczepionki nie wpływają negatywnie na potencjalną płodność mężczyzn.”
lek. med. Jakub Pękala