Brak nieoczekiwanych efektów ubocznych po przyjęciu trzeciej dawki - Szczepimy Się!
Strona główna » Brak nieoczekiwanych efektów ubocznych po przyjęciu trzeciej dawki
Aktualności Wiedza

Brak nieoczekiwanych efektów ubocznych po przyjęciu trzeciej dawki

Jak donosi artykuł opublikowany w Morbidity and Mortality Weekly Report, pośród tysięcy amerykanów, którzy przyjęli trzecią dawkę szczepionki  mRNA, nie wykryto nieoczekiwanych przypadków efektów ubocznych. 

Dr Anne M. Hause i jej koledzy z Centers for Disease Control and Prevention COVID-19 Response Team uwzględnili 22.191 zarejestrowanych w systemie v-safe, którzy przyjęli trzecią dawkę szczepionki na COVID-19 w okresie od 12 sierpnia do 19 września 2021. Uczestnicy wypełnili ankiety do 7 dni po zaszczepieniu, w których pytani byli o miejsce wstrzyknięcia, reakcje ogólnoustrojowe i wpływ na ich zdrowie.

 Pacjenci którzy otrzymali trzecią dawkę Pfizer-BioNTech BNT162b2 (n = 6,308), częściej raportowali miejscowe odczyny poszczepienne niż po drugiej dawce, ale reakcje ogólnoustrojowe były u nich istotnie rzadsze po trzeciej dawce. Podobne wyniki zaobserwowano u szczepionych MODERNĄ (n = 6,283).

Reakcje ogólnoustrojowe najczęściej obserwowano w okresie do tygodnia od podania trzeciej dawki, w większości dzień po. Najczęstszymi z nich były ból w miejscu iniekcji (71%), zmęczenie (56%) i ból głowy (43,4 %). 

Wpływ na zdrowie komunikowało 31,8% badanych, gdzie 28,3 % nie było w stanie przeprowadzać normalnych codziennych czynności. Pomoc medyczna była poszukiwana przez 1,8% zaszczepionych, a  0,1% była hospitalizowana. 

Dyrektor Centers for Disease Control Rochelle P. Walensky podsumowuje: “Raport ten pokazuje, że częstość i rodzaj efektów ubocznych po trzeciej dawce jest podobny do obserwowanych po dawce drugiej, są one w większości łagodne i krótkotrwałe.”

Skip to content