Brak problemów zdrowotnych przy szczepieniu dzieci. - Szczepimy Się!
Strona główna » Brak problemów zdrowotnych przy szczepieniu dzieci.
Aktualności Szczepionki przeciw COVID

Brak problemów zdrowotnych przy szczepieniu dzieci.

Dyrektor Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zapewnia o braku problemów zdrowotnych przy szczepieniu dzieci. Dotychczas zaszczepiono aż 5 milionów.

Przy prawie 5 milionach dzieci w wieku 5-11 lat, zaszczepionych na COVID-19, nie zaobserwowano żadnych poważnych przypadków efektów ubocznych lub powikłań. Według dyrektor CDC Dr Rochelle Walensky szczepionki można uznać za całkowicie bezpieczne dla dzieci w tym wieku.

Co szczególnie ważne, nie zaobserwowano żadnego przypadku zapalenia mięśnia sercowego, potencjalnego powikłania szczepionek mRNA, które sporadycznie występowało po podaniu szczepionki u nastolatków i młodych dorosłych.

Szczepionka Pfizera na COVID-19 została zaaprobowana do użytku u dzieci w wieku 5-11 lat na początku listopada. Pomimo skrupulatnej i pewnej wiedzy na temat bezpieczeństwa szczepienia w tej grupie wiekowej, w USA zaszczepiono dotychczas tylko jedno na pięć dzieci w tej grupie wiekowej. Ponad dwie trzecie amerykańskich rodziców nie chce wogóle szczepić swojego dziecka lub czeka z decyzją na dalsze informacje. Walensky zapewnia, że pomimo ciągłego napływu nowych danych, jedna rzecz jest pewna: szczepionki są bezpieczne dla małych dzieci.

Kolejnym niepokojącym trendem obserwowanym przez CDC jest niewielki procent wyszczepienia u kobiet w ciąży, pomimo badań potwierdzających bezpieczeństwo szczepionki zarówno dla ciężarnych jak i płodu. Według CDC w USA mniej niż 20% ciężarnych otrzymało jakąkolwiek dawkę szczepionki. Nie ma dowodów na jakikolwiek wpływ szczepionek przeciw COVID-19 na płodność. Walensky stwierdza, że walka z mylnymi informacjami i fake newsami na ten temat to jedno z jej największych wyzwań podczas pandemii COVID-19. “Szczepionki są bezpieczne, są efektywne i są tym bardziej ważne u kobiet w ciąży” – podsumowuje.


Jakub R. Pękala

The International Evidence-Based Anatomy Working Group (iEBA-WG)
Department of Anatomy, Jagiellonian University Medical College
Skip to content