Co z dalszymi szczepieniami dzieci? Czy będą szczepionki dla najmłodszych dzieci lub „trzecia dawka” dla młodszych nastolatków ? - Szczepimy Się!
Strona główna » Co z dalszymi szczepieniami dzieci? Czy będą szczepionki dla najmłodszych dzieci lub „trzecia dawka” dla młodszych nastolatków ?
Aktualności Szczepionki przeciw COVID

Co z dalszymi szczepieniami dzieci? Czy będą szczepionki dla najmłodszych dzieci lub „trzecia dawka” dla młodszych nastolatków ?

Szczepienie dzieci to jedna z najważniejszych kwestii spornych w obecnej sytuacji pandemicznej. Nie budzi już najmniejszych wątpliwości, że dzieci chorują, czasem ciężko, transmitują i  choć dużo rzadziej niż dorośli, również umierają na COVID-19.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych dzieci stanowią 23,6% raportowanych zachorowań z ostatniego tygodnia (17,2 % ogólnej liczby zakażeń). Wśród państw składających raporty, dzieci stanowiły od 1,7% do 4,0% wszystkich skumulowanych hospitalizacji, a 0,1%-1,9% wszystkich dziecięcych przypadków COVID-19 skutkowało hospitalizacją. 

Czy prawdopodobne jest dopuszczenie szczepionek dla dzieci poniżej 5 roku życia? Jeśli tak to ile będzie miała dawek?

Z komunikatu firmy Pfizer wynika, że toczą się dynamiczne badania nad szczepionką dla małych dzieci.  W komunikacie podana jest informacja, że przeprowadzono już wstępnie określoną analizę immunogenności na podgrupie badanej populacji miesiąc po podaniu drugiej dawki. 

Z analizy wynika, że dwudawkowe zaszczepienie dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat, jest równie skuteczne co w grupie 16-25 lat, ale w populacji w wieku od 2 do 5 lat skuteczność jest mniejsza. Dotychczas nie stwierdzono żadnych zastrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa. 

Firmy obecnie będą badać i oceniać trzy kwestie: podanie trzeciej dawki 3 µg [mikrogramów] dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do poniżej 5 lat (1), a także trzecią dawkę preparatu 10 µg u dzieci w wieku od 5 do poniżej 12 lat (2) oraz podanie trzeciej dawki 10 µg lub 30 µg u około 600 nastolatków w wieku od 12 do 17 lat w celu oceny bezpieczeństwa i immunogenności (3).

Czy booster (dawka przypominająca/”trzecia dawka”) będzie dostępny dla osób poniżej 18 r. ż. a może jeszcze młodszych?

W USA boosterem (wyłącznie szczepionka Pfizer/BioNTech) mogą zaszczepić się dzieci od 16 roku życia, co najmniej 6 miesięcy po zakończeniu serii szczepień podstawowych. 

Izraelski rządowy komitet doradczy od końca już pod koniec listopada zalecił by dzieci w wieku od 12 do 15 lat otrzymały dawkę przypominającą szczepionki. Nastolatki otrzymają szczepionkę przynajmniej 5 miesięcy od zakończenia pełnego schematu szczepień.

Skip to content