Czy iwermektyna wpływa na płodność? - Szczepimy Się!
Strona główna » Czy iwermektyna wpływa na płodność?
Fakty i mity Wiedza

Czy iwermektyna wpływa na płodność?

Profesor Krzysztof Pyrćwiceprzewodniczący interdyscyplinarnego zespół doradczy ds. COVID-19 powołanego w Polskiej Akademii Nauk, udostępnił 07.09 na swoim profilu w serwisie Twitter informację o tym, że iwermektyna, o której niedawno pisaliśmy, może mieć wpływ na płodność u mężczyzn.

W tweecie profesor udostępnił badania Effects of Ivermectin therapy on the sperm functions of Nigerian onchocerciasis patients (pol. Wpływ terapii iwermektyną na funkcje plemników nigeryjskich pacjentów ze ślepotą rzeczną) autorstwa Idonije O.B, Asika E.C., Okhiai, O i Nweke I.N.

Co znajdziemy w tych badaniach?

Badacze sprawdzali jaki wpływ na płodność mężczyzn chorych na ślepotę rzeczną ma leczenie iwermektyną.

W badaniu wzięło udział 385 pacjentów, u których rozpoznano ślepotę rzeczną. Spośród  nich 37 osób (9,6%) kwalifikowało się do dalszych badań, ponieważ ich  liczba plemników była prawidłowa, podczas gdy u pozostałych pacjentów liczba plemników była bardzo niska. Funkcje nasienia tych pacjentów badano przed i po leczeniu iwermektyną. Do jakich wniosków doszli naukowcy?

  1. Stwierdzono znaczący spadek liczby plemników u pacjentów po leczeniu iwermektyną (wystąpił w każdym z 37 przypadków).
  2. Stwierdzono również istotne zmniejszenie ruchliwości komórek po podaniu iwermektyny (wystąpiło w 36/37 przypadków).
  3. W badaniu morfologii stwierdzono znaczący wzrost liczby nieprawidłowych komórek po podaniu iwermektyny (w 36/37 przypadków). 

Wyniki są zatem dosyć jednoznaczne, choć należy zwrócić uwagę na niewielką liczebność próby.

Dotychczas badano wpływ inwermektyny m.in. na płodność szczurów oraz baranów. W pierwszym przypadku odkryto niewielki wpływ na płodność samców, w drugim nie wykryto negatywnych skutków na możliwości reprodukcyjne baranów. 

Skip to content