Czy można się równocześnie szczepić na COVID i grypę? - Szczepimy Się!
Strona główna » Czy można się równocześnie szczepić na COVID i grypę?
Fakty i mity Szczepionki przeciw COVID

Czy można się równocześnie szczepić na COVID i grypę?

Czy można się równocześnie szczepić na COVID i grypę?
Badania z UK potwierdzają, że tak.

Choć wielu lekarzy  nigdy nie miało wątpliwości co do bezpieczeństwa jednoczesnego podawania szczepionki na grypę oraz szczepionki przeciw COVID-19, została ona sprawdzona naukowo. Sprawdzano również immunogenność (zdolność do wywołania reakcji immunologicznej organizmu) w przypadku podawania obu szczepionek. 

Badacze w UK przeprowadzili badania p.t. Safety and immunogenicity of concomitant administration of COVID-19 vaccines (ChAdOx1 or BNT162b2) with seasonal influenza vaccines in adults in the UK (ComFluCOV): a multicentre, randomised, controlled, phase 4 trial, które miały zbadać bezpieczeństwo i immunogenność równoczesnego podania szczepionek przeciw grypie oraz przeciw COVID-19.

W okresie od 1 kwietnia do 26 czerwca 2021 roku zrekrutowano 679 uczestników do jednej z sześciu kohort. Każdej z kohort podano inną kombinację szczepionek ChAdOx1 (Oxford- AstraZeneca) i BNT162b2 (Pfizer-BioNtech) oraz różnych szczepionek przeciw grypie.

Badacze zastosowali następującą metodę: dorośli, którzy otrzymali pojedynczą dawkę szczepionki AstraZeneca lub Pfizera, zostali losowo przydzieleni (1:1) do jednoczesnego podawania szczepionki przeciwko grypie odpowiedniej dla wieku lub placebo („preparat” z solą fizjologiczną)  wraz z drugą dawką szczepionki COVID-19.

Trzy tygodnie później grupa, która otrzymała placebo, otrzymała szczepionkę przeciwko grypie i odwrotnie, Ci którzy wcześniej otrzymali szczepionkę przeciw grypie, otrzymali placebo. Uczestnicy byli następnie obserwowani przez 6 tygodni.

Stwierdzono, że jednoczesne podawanie obu szczepionek nie wywołało więcej ogólnoustrojowych działań niepożądanych niż podawanie samej szczepionki COVID-19 w ciągu 7 dni po dniu 0 (dniu, w którym podawano szczepionki [lub placebo i szczepionkę] po raz pierwszy) w czterech kohortach, zaś w dwóch wykryto nieznacznie więcej zgłoszeń zdarzeń niepożądanych  w grupie, w której podawano jednocześnie obie szczepionki.

W celu oceny zdolności do wywołania reakcji immunologicznej organizmu, badacze zbadali m.in. wskaźniki liczby przeciwciał i serokonwersję (czyli rozwój wykrywalnych przeciwciał we krwi, które są skierowane przeciwko czynnikowi zakaźnemu).

Doszli do wniosków, że liczba przeciwciał i wskaźnik serokonwersję nie różniły znacznie się w grupach, którym podano jednocześnie szczepionkę na grypę i COVID, oraz samą szczepionkę na COVID + placebo. 

Z wyników swoich badań badacze wyprowadzają dwa główne wnioski:

Po pierwsze, jednoczesne szczepienie preparatem AstraZeneca lub Pfizera i szczepionką przeciwko grypie, dostosowaną do wieku, nie budzi zastrzeżeń co do bezpieczeństwa i zachowuje odpowiedź przeciwciał na obie szczepionki.

Po drugie, szczepienie zarówno przeciwko COVID-19, jak i przeciwko grypie w następnym sezonie szczepień powinno zmniejszyć obciążenie służby zdrowia związane z koniecznością wykonywania szczepień, umożliwiając terminowe podanie szczepionki i ochronę zarówno przed COVID-19 jak i grypą osobom potrzebującym.

Kacper Nowina – Konopka

Skip to content