TAK
Wskazuje się na cztery główne powody takiego stanu rzeczy:
- Wariant Delta może replikować się szybciej niż oryginalny szczep COVID-19.
- Wariant Delta może generować więcej cząstek wirusowych niż inne warianty.
- Wariant Delta wydaje się być co najmniej dwukrotnie bardziej zaraźliwy niż oryginalny szczep SARS-CoV-2
- Wariant Delta wydaje się być o 60% bardziej zakaźny niż wariant alfa (poprzednio dominujący szczep w wielu krajach).
By stwierdzić jak bardzo wirus lub jego wariant jest zaraźliwy używa się wskaźnika R0 (reproductive number) czyli liczby osób, które chory może zarazić, gdy cała populacja jest podatna na wirusa.
Przykładowo, dla wirusa grypy wskaźnik waha się miedzy 0.9 a 2.1, czyli w populacji całkowicie podatnej na wirusa chory zakazi między 1 a 2 osobami.
Szacunki ile wynosi R0 w przypadku wariantu delta nie są jednoznaczne. Według ostatnich dokumentów amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), aktualna wartość R0 dla wariantu Delta wynosi od pięciu do dziewięciu. Inne badania sugerują, że R0 w przypadku wariantu delta wynosi 5,08 i jest znacznie wyższe niż R0 szczepu przodka (pierwotnego SARS-CoV-2) , które wynosi 2,79. Jeszcze inne wskazują na R0 wynoszące niecałe 7.
Nie ma nic dziwnego w tym, że trudno obliczyć precyzyjnie R0, zależy to od wielu czynników, w tym: jak zdrowa lub młoda jest dana populacja, ponieważ młodsze, aktywne osoby mogą być zaraźliwe przez krótszy okres czasu niż starsi dorośli z chorobami podstawowym czy kiedy dokładnie osoba zakażona staje się zaraźliwa i jak długo trwa ten okres, może być różny w przypadku wariantów takich jak Delta.
Nieżalenie od tych również obecne wyniki badań wskazują, że wariant delta jest dwa razy bardziej zaraźliwy niż oryginalna wersja SarS-CoV-2 oraz ponad 60% bardziej zaraźliwy niż wariant Alpha (wariant brytyjski).
Źródło: https://newsroom.unsw.edu.au/news/health/what-we-know-about-sars-cov-2-delta-variant
Jak wskazuje Nature wyniki badania przeprowadzonego w Chinach (preprint opublikowany 12 lipca 2021) wykazały, że, osoby zakażone wariantem Delta miały również wiremię (czyli liczbę zdolnych do namnażania wirusów w organizmie) do 1260 razy wyższą niż osoby zakażone oryginalnym szczepem.
To samo badanie wskazuje, że wirus był po raz pierwszy wykrywalny u osób z wariantem delta, cztery dni po ekspozycji na wirusa, w porównaniu do średnio sześciu dni wśród osób z oryginalnym szczepem, co sugeruje, że delta replikuje się znacznie szybciej.
Kacper Nowina – Konopka