Czym jest infodemia? - Szczepimy Się!
Strona główna » Czym jest infodemia?
Fakty i mity Wiedza

Czym jest infodemia?

Podczas pandemii COVID-19 nasiliło się zjawisko infodemii. Infodemia, według definicji WHO, to nadmiar informacji, w tym informacji nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd, w środowisku cyfrowym i fizycznym podczas epidemii. Infodemia powoduje dezorientację i skłonność do podejmowania ryzyka, co może zaszkodzić zdrowiu. Prowadzi również do braku zaufania do organów służby zdrowia i osłabia reakcję w zakresie zdrowia publicznego. Infodemia związana z COVID-19 polega na szerzeniu różnych form zniekształconej informacji, od teorii spiskowych  po tzw. „fake news”. 

W zakres infodemii wchodzi pięć podstawowych pojęć:

  1. 1. Dezinformacja, czyli celowe szerzenie nieprawdziwych informacji. Przykładem dezinformacji jest potwierdzona  w badaniach naukowych dezinformacja dotycząca szczepień, rozpowszechniania przez tzwn. trolii na zlecenie  rosyjskich podmiotów, ich działanie ma stworzyć fałszywą równowagę, czyli przekonanie, że obie strony szczepionkowego „sporu”, w tym antyszczepionkowcy, mają porównywalnie trafne argumenty, osłabiając tym samym społeczny konsensus w sprawie szczepień. 
  2. Szerzenie informacji błędnej (eng. misinformation), które od dezinformacji różni się celem nadawcy. Siejąc dezinformację celem jest zawsze wprowadzenie w błąd, w przypadku „misinformation” nadawca nie musi kierować się taką właśnie intencją. Przykładem szerzenia błędnej informacji jest twierdzenie, że szczepionki zwierają kawałki abortowanych płodów. 
  3. Fake newsy czyli fałszywe historie, które wydają się być wiadomościami, rozpowszechniane w Internecie lub za pomocą innych mediów, zwykle tworzone w celu wywarcia wpływu na poglądy polityczne lub jako żart. Wyrażenie to stało się znane na całym świecie przy okazji wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku. Przykładem pandemicznego fake newsa jest wskazywanie, że naukowcy odkryli, iż w Izraelu osoby zaszczepione są bardziej podatne na wariant delta SARS-CoV-2 niż niezaszczepieni. 

4.Myślenie konspiracyjne (myślenie spiskowe, teorie spiskowe) czyli próba wyjaśnienia szkodliwych lub tragicznych wydarzeń jako rezultatu działań małej, potężnej grupy. 

Wyjaśnienia takie odrzucają powszechnie akceptowaną narrację dotyczącą danych wydarzeń, w istocie oficjalna wersja może być postrzegana dodatkowo jako kolejny dowód na istnienie spisku. Teorie spiskowe zyskują na popularności w okresach powszechnego niepokoju, niepewności lub trudności, jak podczas wojen i depresji gospodarczych oraz w następstwie klęsk żywiołowych, takich jak tsunami, trzęsienia ziemi i pandemie. Zjawisko teorii spiskowych trafnie tłumaczy i opisuje Scott A. Reid na łamach Brittanica w artykule dostępnym pod tym linkiem. Obecnie popularne są teorie spiskowe, że wirus został wypuszczony z chińskiego laboratorium czy, że szczepionki to sposób na uzależnienie świata od grupy „Big Pharma”, czyli firm medycznych (w szczególności koncernów farmaceutycznych), które jednoczą siły w celu przejęcia kontroli nad światem. 

5. „Malinformation” to z kolei obrazy lub filmy wideo opatrzone etykietą lub opisane jako coś innego niż jest to w rzeczywistości. Przykładem tego typu działania jest sytuacja, która miała miejsce 15 marca 2020 w Australii. Ktoś przerobił ogłoszenia telewizji ABC News poprzez wycięcie kawałka materiału telewizyjnego i wstawienie w to miejsce, łudząco podobnego wizualnie, fragmentu, podczas którego prezenterka mówi, że naukowcy z Uniwersytetu z Quuensland odkryli, że banany pomagają rozwinąć odporność i chronią przed COVID-19. Na pierwszy rzut oka odbiorca nie był w stanie zorientować się, że materiał został przerobiony. Film został wielokrotnie udostępniany w mediach społecznościowych.

 

Kacper Nowina – Konopka

Skip to content