Czym jest wieloukładowy zespół zapalny powiązany z COVID (PIMS) i jak wygląda w Polsce? - Szczepimy Się!
Strona główna » Czym jest wieloukładowy zespół zapalny powiązany z COVID (PIMS) i jak wygląda w Polsce?
Fakty i mity

Czym jest wieloukładowy zespół zapalny powiązany z COVID (PIMS) i jak wygląda w Polsce?

Czym jest wieloukładowy zespół zapalny powiązany z COVID (PIMS) i jak wygląda w Polsce?

Wieloukładowy zespół zapalny powiązany z COVID-19 (PIMS) to rzadkie powikłanie zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 u dzieci. Choroba przypomina infekcję – dzieci z PIMS gorączkują, często mają ból brzucha lub biegunkę, wysypkę, zapalenie spojówek. Nie jest to jednak choroba zakaźna, a w jej leczeniu stosuje się leki tłumiące stan zapalny w organizmie.

U części pacjentów PIMS ma bardzo ciężki przebieg i może zagrażać życiu, dlatego dzieci z tą  chorobą powinny być leczone w szpitalu. Choć PIMS to rzadkie powikłanie COVID-19, to im większa jest zapadalność na COVID-19 w społeczeństwie, tym więcej jest zachorowań na PIMS wśród dzieci. Fale PIMS występują po falach COVID-19, a odstęp między nimi wynosi ok. 3-6 tygodni.

Dzięki inicjatywie Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego powstał projekt badawczy MOIS-CoR (MultiOrgan Inflammatory Syndromes COVID Related), w ramach którego w maju 2020 r. uruchomiono  rejestr chorób zapalnych dzieci, który pozwala badać ile jest przypadków PIMS w Polsce i jak ta choroba przebiega u dzieci w naszym kraju.

Jak wyglądają najczęstsze objawy PIMS? Eksperci wskazują, że choroba objawia się wysoką gorączką, której mogą towarzyszyć:

  • Ból brzucha (czasem bardzo silny)
  • Biegunka
  • Wymioty
  • Wysypka – może się pojawić w różnych okolicach ciała i może różnie wyglądać, zazwyczaj są to różowe plamy, czasem przypominają pierścienie
  • Zapalenie spojówek (czerwone białka oczu)
  • Czerwone, spierzchnięte usta
  • Obrzęki dłoni i stóp
  • Znaczne osłabienie
  • Ból głowy
  • Ból karku
  • Ból gardła

Powyżej wymieniono najczęstsze objawy PIMS. Z powodu uogólnionego stanu zapalnego możliwe jest wystąpienie objawów ze strony wszystkich układów i narządów. Cześć dzieci  rozwija nawet cechy niewydolności układu krążenia, co jest stanem zagrażającym życiu. 

Warto za naukowcami, jeszcze raz, przypomnieć, że choć PIMS przypomina infekcję, nie jest chorobą zakaźną, a podstawę jego leczenia stanowią leki tłumiące stan zapalny: dożylny wlew immunoglobulin (IVIG) oraz glikokortykosteroidy (in. sterydy). 

Dzieci z PIMS powinny być leczone w szpitalu!

Źródło: https://pimsudzieci.pl/pims-w-polsce (Powyższy wykres przedstawia wyłącznie przypadki PIMS wg definicji WHOPrzypadki PIMS są na ogół wprowadzane do rejestru po zakończonej hospitalizacji, często z opóźnieniem, dlatego dane z ostatnich tygodni są niedoszacowane (zaznaczone przerywaną linią)). 

Badacze podają garść najważniejszych faktów dotyczących PIMS w Polsce: 

  1. najczęściej chorują dzieci w wieku od 5 do 12 lat, mediana wieku wynosi 8,6 lat
  2. 63% stanowili chłopcy
  3. wszystkie dzieci gorączkowały, 81% dzieci miało wysypkę, 76% – zapalenie spojówek, 82% – ból brzucha, 61% – nudności lub wymioty, 60% – biegunkę
  4. 7,7% wymagało leczenia w warunkach oddziału intensywnej opieki medycznej (OIOM)

 

Skip to content