Dlaczego jest nam potrzebna dawka przypominająca? - Szczepimy Się!
Strona główna » Dlaczego jest nam potrzebna dawka przypominająca?
Fakty i mity

Dlaczego jest nam potrzebna dawka przypominająca?

Rządzący i eksperci zachęcają do przyjęcia dawki przypominającej szczepionki. Dlaczego?

Na to pytanie klarownie odpowiadają wyniki badania opublikowanego w czasopiśmie Science p.t. SARS-CoV-2 vaccine protection and deaths among US veterans during 2021, w którym autorzy badają zakażenia i zgony w zależności od statusu szczepienia u 780 225 (ponad siedemset osiemdziesiąt!) tysięcy weteranów w Stanach Zjednoczonych w okresie od 1 lutego 2021 roku do 1 października 2021 roku, który obejmuje też  pojawienie się, a następnie dominację wariantu Delta. 

W okresie od 1 lutego 2021 r. do 1 października 2021 r. skuteczność szczepionki przeciwko zakażeniom (vaccine effectivness against infection-> VE-I) zmniejszyła się w czasie i to w przypadku wszystkich typów szczepionek, przy czym największe zmniejszenie dotyczyło firmy Janssen, a następnie firm Pfizer-BioNTech. Najlepiej w tym zestawieniu wypadła Moderna.

W marcu VE-I wynosił 86,4% dla firmy Janssen, 89,2% dla firmy Moderna i 86,9% dla Pfizer-BioNTech. Do września VE-I zmniejszyło się do 13,1%  dla firmy Janssen, 58,0% dla firmy Moderna, oraz 43,3% dla Pfizer-BioNTech. 

Poniższy diagram wskazuje na spadającą z czasem skuteczność szczepionki przeciw zakażeniu.

Źródło: SARS-CoV-2 vaccine protection and deaths among US veterans during 2021

https://www.science.org/doi/10.1126/science.abm0620

Ryzyko zakażenia przyspieszyło zarówno u nieszczepionych, jak i w pełni zaszczepionych weteranów, począwszy od lipca 2021 r. i przez wrzesień 2021 r. Nieżalenie jednak od danego momentu w badaniu, ryzyko zakażenia było najwyższe w przypadku osób nieszczepionych. 

Zwiększenie ryzyka zakażenia właśnie w tym okresie może być związane z wystąpieniem bardziej zaraźliwego wariantu delta, o czym pisaliśmy w materiale „Czy wariant delta jest bardziej zaraźliwy niż dotychczasowe warianty?

Badacze zbadani również skuteczność szczepionek przeciw zgonom (vaccine effectivness against death –VE-D). Mimo zwiększonego ryzyka zakażenia spowodowanego wariantem Delta, VE-D pozostawał wysoki, a w porównaniu z nieszczepionymi weteranami osoby w pełni zaszczepione miały znacznie mniejsze ryzyko zgonu po zakażeniu. 

Ryzyko zgonu po zakażeniu SARS-CoV-2 było najwyższe u nieszczepionych weteranów niezależnie od wieku i chorób współistniejących. 

Jednak zdarzały się też ciężkie infekcje przełamujące (chorujący zaszczepieni), o czym świadczy większe ryzyko zgonu u w pełni zaszczepionych weteranów, którzy ulegli zakażeniu, w porównaniu z zaszczepionymi weteranami, którzy pozostali wolni od zakażenia.

Źródło: SARS-CoV-2 vaccine protection and deaths among US veterans during 2021

https://www.science.org/doi/10.1126/science.abm0620

W wieku <65 lat skuteczność przeciw zgonowi (VE-D) wynosiła 73,0%  dla szczepionki Janssen; 81,5% dla szczepionki Moderna; oraz 84,3% dla szczepionki Pfizer-BioNTech. W wieku ≥65 lat VE-D wynosiło 52,2% dla szczepionki Janssen; 75,5%  dla szczepionki Moderna; i 70,1% dla szczepionki Pfizer-BioNTech.

Jak wskazują sami naukowcy, wyniki ich badań „wskazują na pilną potrzebę przywrócenia wielu warstw ochrony, takich jak maskowanie i fizyczne oddalanie się – nawet wśród osób zaszczepionych – przy jednoczesnym wzmożeniu obecnych wysiłków na rzecz zwiększenia wyszczepialności.”

 

Skip to content