Niedawno (27.08.2021) w prestiżowym czasopiśmie naukowym The Lancet opublikowano badania, pt. Hospital admission and emergency care attendance risk for SARS-CoV-2 delta (B.1.617.2) compared with alpha (B.1.1.7) variants of concern: a cohort study (pol. Ryzyko przyjęcia do szpitala I opieki w nagłych wypadkach dla SARS-CoV-2 delta (B.1.617.2) w porównaniu z wariantem alfa (B.1.1.7): badanie kohortowe)
Badacze porównują w nim ryzyko hospitalizacji i wizyty w oddziale doraźnym w przypadku wariantu Delta w stosunku do niedawno dominującego wariantu Alfa (wariantu brytyjskiego).
Wcześniejsze badania donosiły już o wyższym prawdopodobieństwie hospitalizacji, a nawet śmierci w porównaniu do poprzedniego wariantu dominującego-wariantu alfa. Takie badania wykonano m.in. w Singapurze, Szkocji czy w Kanadzie.
Przypomnijmy, że sam wariant alfa prawdopodobnie powodował większe ryzyko ciężkiego przebiegu choroby, hospitalizacji lub śmierci w porównaniu do wariantów, które nie były wariantami VOC, w tym oryginalnej wersji SARS-CoV-2.
Badanie przeprowadzono w Anglii na grupie 43 338 pacjentów z dodatnim wynikiem testu, 8682 z wariantem delta, 34 656 z wariantem alfa (obecność danego wariantu została potwierdzona sekwencjonowaniem genomu). Obecnie zdaje się to być największe badanie porównujące te warianty pod kątem ryzyka hospitalizacji.
Badacze doszli do jasnej konkluzji, wykazując wyższe ryzyko przyjęcia do szpitala lub wizyty w oddziale doraźnym u pacjentów zakażonych wariantem delta w porównaniu z wariantem alfa.
W przypadku wariantu delta w porównaniu do warianty alfa, ryzyko trafienia do szpitala było wyższe 2,26 razy, a ryzyko trafienia do szpitala lub wizyty w oddziale doraźnym było wyższe 1,45 razy (obydwie wartości mierzone w ciągu 14 dni od pobrania próbki oraz poddane skorygowaniu, czyli poddaniu wyników pacjentów stratyfikacji miedzy innymi ze względu na grupę wiekową, pochodzenie etniczne, tydzień kalendarzowy próbki czy status szczepienia).