Komitet doradczy FDA rekomenduje szczepionkę Pfizera dla dzieci - Szczepimy Się!
Strona główna » Komitet doradczy FDA rekomenduje szczepionkę Pfizera dla dzieci
Aktualności

Komitet doradczy FDA rekomenduje szczepionkę Pfizera dla dzieci

Komitet doradczy ds. szczepionek i pokrewnych produktów biologicznych amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) zarekomendował we wtorek przyjęcie szczepionki przez dzieci w wieku od 5 do 11 lat! To kolejny, bardzo ważny, krok do rozpoczęcia szczepień tej grupy wiekowej w Stanach Zjednoczonych. 

Jak wskazuje amerykański portal medyczny STAT, jest to pierwszy z czterech ostatecznych etapów, które musi przejść szczepionka by amerykańskie dzieci mogły się cieszyć przynoszoną przez nią odpornością. 

„Mniej więcej dzień po głosowaniu VRBPAC oczekuje się, że FDA wyda pozwolenie na użycie szczepionki Pfizer w nagłych wypadkach. Trzecim krokiem w tym procesie jest przeprowadzenie przez doradców Centrum Kontroli i Prewencji Chorób przeglądu bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki oraz głosowanie nad tym, czy dyrektor CDC Rochelle Walensky powinna zalecić jej użycie. Komitet Doradczy ds. Praktyki Szczepień Ochronnych zbiera się w najbliższy wtorek, 2 listopada. Jeśli zaleci dyrektor rekomendację szczepionki, prawdopodobnie zrobi to w ciągu kilku godzin, pozwalając na rozpoczęcie szczepień dzieci w wieku od 5 do 11 lat już 3 listopada.”

Z 18 ekspertów- 17 było „za”, jedna ekspertka wstrzymała się od głosu. Dane z badań naukowych, na których bazowali eksperci wskazują, że szczepionka ma 90.7% skuteczności w przeciwdziałaniu objawowemu  zachorowaniu w tej grupie wiekowej. 

Szczepionka wypada też korzystnie na gruncie porównania potencjalnych szkód i korzyści. Eksperci w Komisji twierdzą jasno: w przypadku szczepienia dzieci w wieku 5-11 potencjalne korzyści przeważają ryzyka.

Skip to content