Najnowsze porównanie bezpieczeństwa i efektywności szczepionek przygotowane przez Medical Letter - Szczepimy Się!
Strona główna » Najnowsze porównanie bezpieczeństwa i efektywności szczepionek przygotowane przez Medical Letter
Aktualności Szczepionki przeciw COVID

Najnowsze porównanie bezpieczeństwa i efektywności szczepionek przygotowane przez Medical Letter

W ostatnim czasie pojawia się cała masa głosów krytycznych w stosunku do efektywności szczepionek w przeciwdziałaniu objawowemu COVID-19. Wydaje się, że część osób daje się ponieść nieuzasadnionemu (nieznajdującemu potwierdzenia w badaniach) sceptycyzmowi antyszczepiennemu, który w niektórych kręgach pozostaje „w modzie”. Z pewnością nie bez wpływu na to zjawisko pozostaje ciągła antyszczepionkowa dezinformacja. 

Zdanie: „szczepionki na pewno nie chronią przed transmisją, wcale nie chronią przed zachorowaniem, a co najwyżej przed hospitalizacją i śmiercią„ słyszymy dziś w wielu mediach. Tymczasem dane wskazują  na coś zupełnie innego: szczepienie znacznie zwiększa ochronę przed objawowym zachorowaniem. 

Czy to znaczy, że osoby zaszczepione mają gwarancję niezachorowania? NIE. Tak jak osoby zażywające lek przeciwbólowy nie mają gwarancji, że głowa przestanie boleć. Są zaszczepieni, którzy będą chorować i tacy, którzy będą chorować bardzo poważnie, a nawet leżeć w szpitalu. 

Czy jest to wystarczający dowód na nieskuteczność szczepień? NIE. Szczególnie informacja o osobie, która pomimo zaszczepienia choruje lub nawet ciężko przechodzi COVID-19 nie unieważnia mnóstwa badań naukowych. 

Warto podejmując decyzję o szczepieniu kierować się porównaniem wielu parametrów, w tym trzech podstawowych:

  1. Potencjalnych korzyści z zaszczepienia (zmniejszone szanse objawowej choroby, zmniejszone szanse na hospitalizację, zmniejszone szanse na śmierć)
  2. Potencjalne szkód z zaszczepienia (nieprawidłowe odczyny poszczepienne, powikłania poszczepienne)
  3. Potencjalne ryzyka związane z przechodzeniem COVID-19 (choroba, hospitalizacja, śmierć, long-COVID, powikłania pochorobowe)

Ostatnio na naszej stronie można było przeczytać zestawienie badań naukowych (nie: wypowiedzi, opinii czy przeczuć) potwierdzające skuteczność szczepień również przeciw wariantowi Delta.

Nie tylko szczepimysie.pl przygotowuje takie zestawienia. Zajmująca się zdrowiem od ponad 60 organizacja pozarządowa Medical Letter przygotowała zestawienie działania, skuteczności i bezpieczeństwa pięciu szczepionek: Pfizer/BioNTech Moderna J&J (Janssen) AstraZeneca oraz Novavax (pierwsze 4 dostępne w Polsce).

Zestawienie wskazujące na dostępne pod linkiem: 

https://secure.medicalletter.org/downloads/1621g_table.pdf

Skip to content