Nowa metaanaliza: które działania zmniejszają liczbę zakażeń SARS-CoV-2? - Szczepimy Się!
Strona główna » Nowa metaanaliza: które działania zmniejszają liczbę zakażeń SARS-CoV-2?
Aktualności

Nowa metaanaliza: które działania zmniejszają liczbę zakażeń SARS-CoV-2?

W prestiżowym czasopiśmie medycznym BMJ pojawiła się metaanaliza, która ma ostatecznie odpowiedzieć na pytanie o skuteczność działań takich jak: noszenia masek ochronnych, mycie rąk i zachowywanie dystansu społecznego przy zapobieganiu zakażeniom SARS-CoV-2.

Praca pod tytułem Effectiveness of public health measures in reducing the incidence of covid-19, SARS-CoV-2 transmission, and covid-19 mortality: systematic review and meta-analysis jest dostępna online. 

W ramach analizy wstępnie przeanalizowano 36 729 badań, z których 72 spełniały kryteria włączenia. Spośród tych badań 35 oceniało pojedyncze interwencje i zostało włączonych do ostatecznej syntezy wyników, a 37 oceniało wiele interwencji jako pakiet i zostało włączonych do materiału uzupełniającego. 

Włączone badania obejmowały 34 badania obserwacyjne i jedno badanie interwencyjne, z których osiem włączono do metaanalizy. Trzydzieści pięć badań dostarczyło danych szacunkowych na temat skuteczności poszczególnych działań z zakresu zdrowia publicznego. Badania zostały przeprowadzone w Azji (11), Stanach Zjednoczonych (9), Europie (7), na Bliskim Wschodzie (3), w Afryce (3), Ameryce Południowej (1) i Australii (1).

Skip to content