Niedawno ukazał się głośny preprint p.t. Broadly neutralizing antibodies overcome SARS-CoV-2 Omicron antigenic shift, w którym badacze oceniają neutralizację wirusa przez przeciwciała uzyskane w różny sposób (choroba lub szczepionka).
Badacze wskazują, że pacjenci po przechorowaniu oraz osoby zaszczepione szczepionką Johnson&Johnson (Ad26.COV2.S), Sputnik V lub Sinopharm nie wykazywały aktywności neutralizującej wobec Omicronu, z wyjątkiem jednej osoby zaszczepionej Ad26.COV2.S i trzech szczepionką Sinopharm.
Osoby zaszczepione preparatmi Moderny, Pfizer/BioNTech i Oxford/AstraZeneca wykazywały wyższą neutralizację wobec pierwotnego wariantu (Wuhan-Hu-1), ale zachowały aktywność wobec Omicronu, przy czym odnotowano istotne spadki tej aktywności (spadek odpowiednio 33-, 44- i 36-krotny).
Grafika dotyczy aktywności neutralizującej w osoczu osób szczepionych lub rekonwalescentów COVID-19 (mRNA-1273, BNT162b2, AZD1222, Ad26.COV2.S (pojedyncza dawka), Sputnik V i BBIBP-CorV), wskazuje na miano przeciwciał neutralizujących (ID50) przeciwko oryginalnemu wirusowi (Wuhan-Hu-1 (D614G)) oraz wariantom Beta i Omicron.
Źródło grafiki: https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2021.12.12.472269v1.full
Badanie nie zostało jeszcze zrecenzowane. Zostało również publicznie skrytykowane przez instytut Gamaleya. Jeśli powyższe dane się potwierdzą, będzie to oznaczało konieczność podjęcia istotnych działań w związku z niebezpieczeństwem rozpowszechnienia się wariantu Omikron.