Nowe leki na COVID? Badanie Baricytynibu w The Lancet. - Szczepimy Się!
Strona główna » Nowe leki na COVID? Badanie Baricytynibu w The Lancet.
Fakty i mity Wiedza

Nowe leki na COVID? Badanie Baricytynibu w The Lancet.

Wiele osób czeka na pojawianie się leków na COVID-19. Wbrew narracjom przeciwników szczepień jakoby celowo nie badano leków aby koncerny farmaceutyczne mogły się obłowić na sprzedaży szczepionek,  wciąż trwają badania nad preparatami, które mogłyby stanowić potencjalne lekarstwo na COVID-19. 

Zamiast ogłaszać przedwczesny sukces niektórych preparatów np. iwermektyny (bardzo szkodliwy fake news), warto przyglądać się, obecnie badanym, preparatom, które mają potencjał by zostać lekami na COVID-19.

Warto jednak przypomnieć, że „mają potencjał” nie znaczy „są”. Baricytynib NIE JEST lekiem na COVID-19, gdyż nie przeszedł wszystkich koniecznych badań i nie został zaakceptowany przez odpowiednie instytucje. Materiał nie może być uznany za zachętę do poszukiwania jakichkolwiek alternatywnych metod leczenia na własną rękę. 

Czym jest Baricytynib?

W sierpniu bieżącego roku ukazały się wiarygodne badania opublikowane w czasopiśmie The Lancet

Baricytynib to substancja, którą leczy się reumatoidalne zapalenie stawów i atopowe zapelenie skóry.  Stosowany jest w preparacie Olumniant  jako substancja czynna. Baricytynib, to środek immunosupresyjny (lek obniżający aktywność układu odpornościowego). Jego działanie polega na blokowaniu działania enzymów zwanych kinazami Olumiant (baricytynib) janusowymi. Enzymy te odgrywają ważną rolę w procesach zapalnych i uszkodzeniach występujących w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Blokując aktywność enzymów, baricytynib zmniejsza stan zapalny stawów i skóry i inne objawy tych chorób.

Badanie przeprowadzono między 11 czerwca 2020 r. do 15 stycznia 2021 r.1525 uczestników badania zostało losowo przydzielonych do grupy, której podano baricytynib (n=764) i placebo (n=761). 

W przypadku 27,8% uczestników otrzymujących baricytynib i 30,5% otrzymujących placebo doszło do konieczności podania tlenu, wentylacji nieinwazyjnej, inwazyjnej wentylacji mechanicznej lub zgonu do 28 dnia (złożony pierwszorzędowy punkt końcowy).

Śmiertelność w czasie 28 dni (z jakiejkolwiek przyczyny) wyniosła 8% dla baricytynibu i 13% (n=100) dla placebo. 60-dniowa śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny wyniosła 10% dla pacjentów leczonych baricytynibem i 15% dla grupy , której podano placebo. Szczególnie ostatni wniosek jest nader istotny, na co wskazuje grafika poniżej. 

Źródło grafiki: opracowanie danych z powyżej wskazanego badania przez prof. Wojciecha Szczeklika https://twitter.com/wszczeklik/status/1433116580846739463 

Jak wskazuje badanie, stosowanie barycytynibu wiązało się ze zmniejszoną śmiertelnością u hospitalizowanych osób dorosłych z COVID-19, jednak na tym etapie nie można potwierdzić, że leczenie Barycytynibem jest wystarczająco skuteczne by mogło stanowić jakąkolwiek konkurencję w stosunku do polityki szczepień ochronnych na COVID-19. 

Skip to content