Nowy raport ECDC. Aktualne diagnozy i zalecenia dla krajów UE. - Szczepimy Się!
Strona główna » Nowy raport ECDC. Aktualne diagnozy i zalecenia dla krajów UE.
Fakty i mity Wiedza

Nowy raport ECDC. Aktualne diagnozy i zalecenia dla krajów UE.

Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (agencja UE- ECDC) opublikowało raport p.t. Assessment of the current SARS-CoV-2 epidemiological situation in the EU/EEA, projections for the end-of-year festive season and strategies for response, 17th update.

Publikujemy najważniejsze tezy raportu zachęcając do zapoznania się z całym dokumentem, dostępnym po kliknięciu w powyższy link. 

  1. W październiku i na początku listopada w większości krajów Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego zaobserwowano wzrost liczby powiadomień o przypadkach, hospitalizacji i przyjęć na oddziały intensywnej opieki medycznej  z powodu SARS-CoV-2, po okresie spadku w sierpniu i wrześniu 2021 r. Było to spowodowane krążeniem wariantu Delta, w kontekście niewystarczającym przyjmowaniem szczepionek i powszechnego rozluźnienia interwencji niefarmakologicznych (np. noszenie maseczek ochronnych i zachowywanie dystansu społecznego). 
  2. Obecna sytuacja epidemiologiczna jest w dużej mierze spowodowana wysoką zakaźnością wariantu Delta, która przeciwdziała ograniczeniu zakaźności osiągniętemu dzięki obecnemu programowi szczepień w UE/EOG.
  3. Do 24 listopada 2021, 65,4% całej populacji i 76,5% populacji dorosłych w UE/EOG zostało w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19. Cztery kraje nadal zgłaszają mniej niż 50% pełnego przyjęcia szczepionki w całej populacji. Są to: Bułgaria, Chorwacja, Rumunia i Słowacja.
  4. Oprócz zapewnienia bezpośredniej ochrony przed chorobą wywoływaną przez COVID-19, dostępne szczepionki znacznie ograniczają  przenoszenie choroby, częściowo poprzez ochronę przed zakażeniem zarówno objawowym, jak i bezobjawowym.
  5. Szczepienia nadal skutecznie zapobiegają zgonom, ograniczają liczbę hospitalizacji i przenoszenie zakażeń w UE/EOG, pomimo pojawienia się i utrzymującej się dominacji wariantu Delta, który jest do 60% bardziej zakaźny niż poprzednio dominujący wariant Alfa.
  6. Dostępne dowody pochodzące z Izraela i Zjednoczonego Królestwa wskazują na znaczny wzrost ochrony przed zakażeniem i ciężką chorobą po podaniu dawki przypominającej we wszystkich grupach wiekowych w krótkim okresie czasu. Wszystkie kraje UE/EOG rozpoczęły podawanie “dodatkowych dawek” szczepionki oraz szczepień przypominających.

Prognozy modelowania podkreślają potrzebę wprowadzenia środków niefarmakologicznych (m.in. maski/dystans/kwarantanna/testowanie) jako natychmiastowego środka kontroli transmisji, w połączeniu z wprowadzeniem dawek przypominających szczepionki dla dorosłych, które powinny być w pierwszej kolejności podawane osobom w wieku 40 lat i starszym.

Kacper Nowina – Konopka

Skip to content