Obalamy Fake Newsy - dr n. med. Grzegorz Sokołowski - Szczepimy Się!
Strona główna » Obalamy Fake Newsy – dr n. med. Grzegorz Sokołowski
Fakty i mity Szczepionki przeciw COVID Wiedza

Obalamy Fake Newsy – dr n. med. Grzegorz Sokołowski

Dr n. med. Grzegorz Sokołowski
Specjalista endokrynologii
Specjalista chorób wewnętrznych

Czy to prawda, że szczepionki mogą wywoływać zaburzenia hormonalne?

Nie ma dowodów naukowych na to, że szczepionki – zarówno przeciwko Covid-19, jak i inne dotychczas stosowane – mogą wywoływać istotne zaburzenia hormonalne – szczególnie zaburzenia hormonalne trwałe.

Było to przedmiotem wielu badań naukowych oraz analiz w grupach szczepionych, w grupach poddawanych tym analizom. Wiele osób było chorych na schorzenia endokrynologiczne – np. na schorzenia tarczycy, niedoczynność tarczycy, która jest dość powszechną chorobą i nie znaleziono dowodu i związku przyczynowo-skutkowego wpływu szczepionki na zaburzenia hormonalne u człowieka.

Czy choroby tarczycy są przeciwwskazaniem do szczepienia?

Choroby tarczycy znane i leczone nie są przeciwwskazaniem do szczepień przeciwko Covid-19. Mamy szereg zaburzeń związanych z chorobami tarczycy. Z najpowszechniejszych to niedoczynność tarczycy czy mniej powszechnych – nadczynność tarczycy. Jeżeli tylko te choroby są zdefiniowane, prawidłowo leczone – nie są w żadnym razie przeciwwskazaniem do poddania pacjenta szczepieniu przeciwko Covid- 19.

Może się zdarzyć, że jesteśmy w ostrej fazie choroby, czujemy się bardzo źle – tylko, że wówczas zwykle wiemy o tym, mamy wykonane badania i idziemy na szczepienie w złym stanie zdrowia i tylko wówczas możemy powiedzieć, że pacjent nie powinien zostać poddany szczepieniu przeciwko Covid-19, lecz powinno zostać ono odroczone do czasu wyrównania metabolicznego.

Z innych zaburzeń hormonalnych, z którymi mamy do czynienia – takimi jak zaburzenia wydzielania hormonu wzrostu, zaburzenia wydzielania gonad – również możemy powiedzieć z całą stanowczością, że nie są to zaburzenia, które są przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko Covid-19.

Szczepienie przeciwko Covid-19 nie wpływa negatywnie na organizm człowieka, który na takie schorzenia cierpi, z powodu takich schorzeń jest leczony. Warunek podstawowy to jest wiedzieć, że nie jest to schorzenie w fazie ostrej, w fazie zagrażającej de facto życiu pacjenta, ale o takim stanie pacjenta zazwyczaj wiemy, bo jest to stan, który w sposób istotny zaburza funkcjonowanie naszego organizmu i w zasadzie nie jesteśmy w stanie tego przeoczyć.

Czy choroby autoimmunologiczne zwiększają ryzyko wstrząsu anafilaktycznego po szczepieniu?

Szczepienie przeciw Covid-19 wiąże się z jednym z szeroko podnoszonych powikłań, jakim jest wstrząs anafilaktyczny. Występuje on relatywnie rzadko. Szacuje się, że w około 11 na 1 milion przypadków dojdzie do istotnego powikłania, które możemy zdefiniować jako anafilaksję.

Najczęściej są to zaburzenia o niewielkim nasileniu, rzadko zdarzają się zaburzenia zagrażające życiu pacjenta i nie znaleziono dotychczas – na podstawie analiz wielu milionów pacjentów zaszczepionych przeciwko Covid-19 – dowodu na to, że schorzenia autoimmunologiczne – szczególnie schorzenia autoimmunologiczne z kręgu schorzeń endokrynologicznych – mogłyby wpływać na zwiększenie ryzyka anafilaksji u tych pacjentów, którzy są zaszczepieni.

Jeżeli więc mamy chorobę autoimmunologiczną to mamy statystycznie podobne ryzyko wystąpienia anafilaksji, jak osoba, która na takie schorzenie nie cierpi. Zatem możemy się spokojnie szczepić – nawet jeżeli mamy rozpoznaną chorobę autoimmunologiczną.

Skip to content