Obalamy Fake Newsy - dr n. med. Marek Kaszuba - Szczepimy Się!
Strona główna » Obalamy Fake Newsy – dr n. med. Marek Kaszuba
Fakty i mity Szczepionki przeciw COVID

Obalamy Fake Newsy – dr n. med. Marek Kaszuba

Dr n. med. Marek Kaszuba  
specjalista chorób wewnętrznych 
specjalista alergolog 
Wydział Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum 

Uniwersytet Jagielloński 

Czy osoby, które przebyły Covid-19 mogą nie szczepić się przeciwko tej chorobie?
Należy pamiętać, że przechorowanie Covid-19 nie chroni w stu procentach przed ponownym zakażeniem wirusem wywołującym tę chorobę. W dużym badaniu duńskim wykazano, że spośród osób, które przechorowały Covid-19, 0,6% osób ponownie uległo zakażeniu. Z kolei badanie opublikowane na początku sierpnia tego roku wykazało, że osoby, które przechorowały Covid-19 i poddały się szczepieniu, ponad dwukrotnie rzadziej ponownie ulegały infekcji wirusem SARS-CoV-2. Dlatego warto skorzystać z dodatkowej formy ochrony jakim jest szczepienie, nawet pomimo tego, iż nabyło się odporność przeciwko koronawirusowi na skutek przebycia infekcji Covid-19.
Czy to prawda, że szczepionki są nieskuteczne, bo ludzie chorują nawet po szczepieniu?
Żadna metoda profilaktyczna w medycynie nie ma stu procentowej skuteczności. Efektywność szczepień zależy od wieku pacjenta zaszczepionego, od jego chorób współistniejących, od leków które przyjmuje i oczywiście od zjadliwości wirusa przeciwko, któremu skierowana jest dana szczepionka.
W przypadku szczepienia przeciwko Covid-19 wykazano, iż skuteczność w postaci ochrony przed objawowym przebiegiem tej choroby wynosi między 60% a 95%. Jest to duży stopień ochrony, z którego warto skorzystać!
Czy w przypadku alergii pokarmowej szczepienie jest bezpieczne?
Znany jest skład wszystkich szczepionek przeciwko Covid-19. Producenci dokładnie wymieniają składniki zawarte w preparacie do szczepienia. Wśród tych składników nie ma alergenów pokarmowych, dlatego pacjenci z alergią pokarmową mogą bezpiecznie szczepić się przeciwko Covid-19.
Przeciwwskazaniem do szczepienia jest jedynie alergia spowodowana składnikiem szczepionki. Zatem osoby z innymi typami alergii – z alergicznym nieżytem nosa, z astmą alergiczną – nie są zdyskwalifikowane od szczepienia przeciwko Covid-19.
Jedynie w sytuacji, gdy alergia pokarmowa miała manifestacje ciężką, którą nazywamy anafilaksją, a więc zagrażającą życiu reakcję nadwrażliwości, konieczne jest zwiększenie warunków bezpieczeństwa podczas szczepienia i wydłużenie okresu obserwacji pacjenta po szczepieniu z 15 do 30 minut.
Skip to content