Obalamy fake newsy - dr n. med. Piotr Weryński - Szczepimy Się!
Strona główna » Obalamy fake newsy – dr n. med. Piotr Weryński
Fakty i mity Szczepionki przeciw COVID Wiedza

Obalamy fake newsy – dr n. med. Piotr Weryński

Dr n. med. Piotr Weryński – kardiolog

Czy szczepienia preparatem mRNA mogą powodować komplikacje kardiologiczne?

Szczepienia przeciwko Covid-19 preparatem mRNA są szczepieniami bezpiecznymi z punktu widzenia kardiologa i z punktu widzenia pacjentów. Szczepionki i prace nad nimi trwają od wielu lat. Te badania są prowadzone od 30 lat, czyli od lat 90. i skuteczność, a także bezpieczeństwo tych preparatów została wielokrotnie potwierdzona.

Gdyby takie preparaty powodowały jakiekolwiek działania niepożądane, komplikacje kardiologiczne, nie miałyby prawa w ogóle być dopuszczony do stosowania.

Szczepionki przeciwko Covid-19 są bezpieczne i nie udowodniono jakichkolwiek powikłań kardiologicznych związanych z tego typu preparatami.

Czy szczepienia przeciw Covid-19 zwiększają ryzyko zawału serca?

Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana niedokrwieniem wskutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Jest to niezwykle groźna choroba, skutki mogą być tragiczne dla pacjenta i w sytuacji pandemii należy sobie zdawać sprawę, iż nieszczepienie – wręcz odwrotnie – powoduje zwiększenie liczby pacjentów z zawałem mięśnia sercowego.

Szczepienie chroni pacjentów przed tego typu skutkami, daje możliwość swobodnego dostępu do lekarza, bezpiecznego kontaktu ze służbą zdrowia. Natomiast nieszczepienie w znaczący sposób podnosi ryzyko przeoczenia pewnych objawów, oddalenia diagnostyki, przyjęcia pacjenta w znacznie trudniejszej sytuacji, z bardziej nasilonymi objawami.

Wszystkie badania, które są dostępne mówią o tym, że szczepionki mRNA są szczepionkami bezpiecznymi. Nie znaleziono żadnej korelacji pomiędzy zawałami mięśnia sercowego, a szczepieniem pacjentów.

Czy to prawda, że niektóre szczepionki mogą wywoływać zakrzepicę?

Szczepionek dostępnych przeciwko Covid-19 mamy kilka. Tego typu niejasności czy wątpliwości pojawiły się w stosunku do szczepionki AstraZeneca.

Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że szczepimy bardzo szeroką grupę pacjentów. Nie jest to grupa wyselekcjonowana. Do punktów szczepień zgłaszają się osoby z różnego rodzaju schorzeniami, dolegliwościami. Są szczepieni oczywiście po dokładnym wywiadzie, po badaniu, z określeniem ryzyka jakichkolwiek powikłań.

Tymczasem sytuacje, które mogą wystąpić po szczepieniu, nie są związane z samym szczepieniem tylko najczęściej z chorobą podstawową. A sama szczepionka w żaden sposób nie nakłada się na to schorzenie. Ewentualne zdarzenia niepożądane w tym wypadku nie wynikają z przyjęcia szczepionki, lecz z pogorszenia właśnie choroby podstawowej.

Skip to content