Obalamy fake newsy - lek. Joanna Morawiecka - Baranek - specjalista alergolog - Szczepimy Się!
Strona główna » Obalamy fake newsy – lek. Joanna Morawiecka – Baranek – specjalista alergolog
Fakty i mity Wiedza

Obalamy fake newsy – lek. Joanna Morawiecka – Baranek – specjalista alergolog

Czy alergicy są szczególnie narażeni na powikłania po szczepionce na Covid-19?

Alergicy nie są szczególnie narażeni na powikłania po sczepieniu przeciwko Covid-19, wręcz trzeba to podkreślić bardzo wyraźnie – pacjenci, którzy cierpią na jakiekolwiek alergie – są szczególnie wrażliwi na choroby wirusowe, w tym oczywiście na chorobę wywołaną przez wirusa SARS-CoV-2.

Stąd zwłaszcza pacjenci, którzy cierpią na alergię powinni być szczepieni, objęci szczególną opieką i to nie dotyczy tylko szczepień przeciw Covid-19. Alergolodzy pacjentom zwłaszcza z astmę oskrzelową, alergicznym nieżytem nosa – zalecają ponadto szczepienia przeciwko np. pneumokokom, meningokokom. A u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry rekomenduje się szczepienia przeciw ospie.

Czy wiadomo co może uczulać w szczepionce?

Wiadomo co może uczulać szczepionkach przeciwko Covid-19, których mamy dostępnych na rynku kilka. Związane jest to z ewentualną alergią czy też nadwrażliwością na konserwanty, które są konieczne w szczepionkach i to nie dotyczy tylko szczepionek na koronawirusa.

Wielu z nas mogło mieć kontakt z tzw. PEG – czyli glikolem polietylenowym. To jest właśnie konserwant, który znajduje się w szczepionkach mRNA, czyli w szczepionce firmy Pfizer oraz Moderna.

Tymczasem glikol polietylenowy jest też preparatem, który stosuje się u pacjentów np. z zaparciami, znajduje się także w kosmetykach czy farbach.

Z kolei w szczepionkach rekombinowanych – Astra Zeneca ora Johnson&Johnson również występuje dobrze znany preparat – polisorbat 80. Jest to konserwant znany także pod nazwą E433, stosowany na przykład w serkach czy galaretkach.

A skoro wiemy, co może uczulać pacjenta to taki pacjent powinien skonsultować się z lekarzem alergologiem. Przykładowo, u pacjentów, którzy mogą mieć ciężkie alergie, proponuje się wykonanie punktowych testów skórnych z konkretną szczepionką przeciw Covid-19.

Czy reakcja alergiczna po pierwszej dawce szczepionki wyklucza podanie drugiej?

Reakcja alergiczna po pierwszej dawce szczepionki  – jeśli jest łagodna (np. wystąpi obrzęk, pokrzywka) – nie jest przeciwskazaniem do podania drugiej dawki. Wyklucza jedynie ciężka alergia zagrażająca życiu – zwana anafilaksją. Jeżeli pacjent po pierwszej dawce szczepionki miał wstrząs anafilaktyczny to na pewno nie może przyjąć drugiego zastrzyku.

Lek. Joanna Morawiecka – Baranek – specjalista alergolog.
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 1999 roku uzyskała specjalizację I stopnia z zakresu pediatrii, w 2009 roku specjalizację II stopnia z zakresu pediatrii, a w 2013 roku z zakresu alergologii.

Skip to content