Obalamy fake newsy - lek. Rafał Baran - Szczepimy Się!
Strona główna » Obalamy fake newsy – lek. Rafał Baran
Fakty i mity Wiedza

Obalamy fake newsy – lek. Rafał Baran

Lek. Rafał Baran pracuje w krakowskiej Klinice Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego oraz Centrum Medycznym Superior w Krakowie. Na co dzień prowadzi zajęcia z zagranicznymi studentami kierunku lekarskiego w Klinice, w ramach Szkoły dla Obcokrajowców CM UJ. 
———————————–
Czy szczepionka wpływa na płodność?
Jeśli chodzi o szczepienie przeciwko Covid-19 to brak jest jakichkolwiek danych dotyczących negatywnego potencjalnego wpływu na płodność kobiet. Co więcej nie funkcjonują nawet żadne teorię naukowe, które mogłyby tłumaczyć taki wpływ. Nie ma również zalecenie, żeby unikaj zachodzenia w ciążę po szczepieniu przeciwko Covid-19.
W przypadku mężczyzn, naukowcy z Uniwersytetu Miami przeprowadzili badania w których takie parametry nasienia jak: koncentracja plemników, stężenie, objętość, funkcję tych pojemników po zaszczepieniu przeciwko Covid-19\. W badaniach opublikowanych w czasopiśmie JAMA nie wykazano, żeby te parametry były w jakimś stopniu obniżone. Co więcej sam wirus SARS-CoV-2 może negatywnie wpływać na układ rozrodczy mężczyzn prawdopodobnie dlatego, że wykorzystuje te same receptory, które znajdują się w jądrach do wejścia do komórek układu oddechowego. W przebiegu Covid-19 obserwujemy wzrost parametrów stanu zapalnego i parametrów stresu oksydacyjnego w plemnikach.
Czy szczepionka przeciw Covid-19 zagraża ciąży?
Dane dotyczące szczepienia przeciwko Covid-19 u kobiet ciężarnych są ograniczone. Jednak według danych opublikowanych w ostatnim czasie w czasopiśmie New England Journal of Medicine, które dotyczyły aż 35 tysięcy kobiet zaszczepionych na Covid-19 w okresie ciąży nie wykazano zwiększonego ryzyka powikłań takich jak: utrata ciąży, poród przedwczesny czy hipotrofia płodu.
Co więcej – według amerykańskiej agencji Centers for Disease Control and Prevention – ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19 u kobiet ciężarnych jest dużo większe. Trzy razy częściej obserwowaliśmy konieczność pobytu na intensywnej terapii oraz trzy razy częściej konieczne było zastosowanie inwazyjnej wentylacji.
Jakkolwiek te dane dotyczące szczepień na Covid-19 w ciąży są ograniczone to jednak w kwietniu tego Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników wydało jednoznaczne rekomendacje, według których powinniśmy stosować profilaktykę u kobiet ciężarnych w formie szczepień, jednak możliwie – jeśli jest to tylko osiągalne – to po ukończeniu okresu organogenezy, czyli po ukończeniu 8 – 10\. tygodnia ciąży.
Czy w okresie karmienia piersią nie należy się szczepić?
Karmienie piersią nie stanowi przeciwwskazania do przyjęcia szczepionki przeciw Covid-19\. Wszystkie dane dotyczące szczepień u kobiet ciężarnych, u kobiet karmiących piersią są ograniczone, jednak według tych badań, które są już opublikowany nie wykazano, żeby obecność cząsteczek mRNA, które są w szczepionce znajdowały się w mleku kobiecym – zatem nie ma żadnych wskazań, by jakoś odraczać karmienie piersią w przypadku szczepienia na Covid-19 czy stosować jakikolwiek okres karencji.
Skip to content