Czy dzieci łagodnie przechodzą infekcję Covid-19?
Infekcja Covid-19 wciąż jeszcze jest nam mało znana. Musimy sobie uświadomić, że odkrycie czynnika sprawczego, czyli wirusa SARS-CoV-2 i również samej choroby to historia przecież niecałych dwóch lat. W związku z tym, również nie bardzo wiemy, jak dalej będzie rozwijać się epidemia i która grupa wiekowa będzie przedmiotem ataków. W tej chwili już się przewiduje, że kolej przyjdzie na młodsze grupy wiekowe.
Czy rzeczywiście dzieci wirus nie atakuje? Na pewno jest prawdą, że więcej u dzieci jest przebiegów bezobjawowych i skompoobjawowych. Na pewno jest faktem, że dorośli – a zwłaszcza osoby obciążone dodatkowymi czynnikami ryzyka, czyli różnymi chorobami i osoby w podeszłym wieku – nie tylko chorują ciężko, ale również w tej grupie jest wysoka liczba zgonów.
Niemniej jednak, ciężkie zachorowania notowaliśmy w grupie nastolatków i młodych dorosłych i również te osoby – nie obciążone żadnymi chorobami – były w trakcie choroby hospitalizowane i niejednokrotnie miały objawy niewydolności oddechowej, niskiego poziomu tlenu, co wymagało tlenoterapii, a w niektórych sytuacjach także hospitalizowania w oddziałach intensywnej terapii.
Ponadto, w ubiegłym roku na wiosnę, pediatrzy zaczęli odnotowywać większą liczbę zespołu, który bardzo jest zbliżony do Kawasaki, czyli wieloukładowego zespołu zapalnego – który wiązano – i w wywiadach bardzo często potwierdzano – z przebyciem infekcji SARS-CoV-2 – zwykle bezobjawowej albo skąpoobjawowej.
Wiadomo, że nowy wariant wirusa Delta jest wysoce zakaźny i tutaj już zaczynamy mieć obawy, że będzie coraz więcej chorych dzieci, a o tym że dzieci chorowały często świadczą przypadkowe wykryte stężenia przeciwciał.
Czy szczepionki przeciw Covid-19 zostały dobrze przebadane wśród dzieci?
Szczepionki przeciw Covid-19 to co prawda bardzo świeża historia, niemniej jednak rejestracja tych szczepionek i badania kliniczne podlegają tym samym procedurom, które towarzyszą rejestracji innych szczepionek – za wyjątkiem czasu w którym się odbywają.
Badania kliniczne przeprowadzono zarówno wśród osób dorosłych i starszych, a także w grupie pacjentów w wieku od 12 do 18 lat. Porównując wyniki badań w grupie szczepionej i placebo, nie zarejestrowano żadnych poważniejszych niepożądanych zdarzeń – poza objawami ogólnymi i miejscowymi.
Czy dzieci nie przenoszą koronawirusa?
Wirus bardzo łatwo się przenosi od człowieka do człowieka także wśród dzieci. Obecny jest w różnych wydalinach. Można się zarazić drogą wziewną, jak również można przenieść zakażenie jeśli wirus znajdzie się na przykład w stolcu.
Dzieci rzadko noszą maseczki, tymczasem kaszlą, kichają i jeżeli przebieg infekcji Covid-19 jest bezobjawowy lub z skompoobjawowy to niewątpliwie przenoszą zakażenie na otoczenie.
Co więcej, można porównać tę sytuację do wirusa grypy, który – jak od dawna było wiadomo – jest groźny przede wszystkim dla osób dorosłych i starszych. Jednak cały czas nie znano rozmiaru zakażeń jakie występują u dzieci. Więcej dowiedzieliśmy się dopiero wtedy, gdy pojawiły się testy komercyjne, przy pomocy których można było szybko potwierdzić zakażenie wirusem grypy A i B. Wówczas przekonaliśmy się, jak dużo jest tych zakażeń u najmłodszych. Aktualne światowe rekomendacje zalecają szczepienie przeciw grypie dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat.
Kolejne lata obserwacji zakażeń wywołanych przez SARS-CoV-2 być może dostarczą dowodów na to, jak wiele zachorowań jest u dzieci i jakim może być ono źródłem zakażenia dla otoczenia. Przykładowo, czy przeniesiona z przedszkola, szkoły lub żłobka infekcja może się przenieść na nieuodpornionych dorosłych domowników.
Prof. Hanna Czajka, specjalista chorób zakaźnych i pediatra ze Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie, w którym kieruje poradnią chorób zakaźnych. Ponadto wykłada w Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie prowadzi również badania naukowe. Członek-założyciel Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.