Na pytania odpowiada prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.
Czy szczepienie przeciwko COVID19 jest bezpieczne ?
Absolutnie tak, nie mam najmniejszej wątpliwości, że bezpieczeństwo i skuteczność wszystkich dostępnych szczepionek przeznaczonych do zapobiegania poważnych objawów wirusa SARSCOV2 jest bezpieczne.
Jak zmieniała się praca kliniki urologii przez wszystkie fale pandemii ? Czy możemy mówić o paraliżu ?
Myślę, że o paraliżu nie ale poważnym zastoju systemu opieki zdrowotnej – tak. Urologia jest dyscypliną chirurgiczną u podstaw której leży rozpoznawanie i leczenie chorych na nieprawidłowości wywodzące się z układu moczowego obu płci. Dominującą pracą urologa jest leczenie chorych na nowotwory wywodzące się z tych układów. Jak poważny jest to problem niech świadczy fakt, że spośród wszystkich nowotworów rozpoznawanych w naszym kraju ponad 25 procent to nowotwory urologiczne. Nie mam najmniejszej wątpliwości, że musimy zapobiegać rozprzestrzenianiu się pandemii i szczepić się systematycznie.
Jak zaszczepienie Pana kadry zmieniło pracę oddziału urologii ?
Nie stwierdziliśmy specjalnych zmian zarówno w determinacji jak i w chęci udzielania wszelkich świadczeń do którego urolog jest dedykowany. Przyjęło się, że szczepienie zespołu zwiększa pewną swobodę działania w dziedzinie udzielania bezpośrednich świadczeń opartych na fizycznej interakcji z chorymi, ale jest to standard który przyjęty jest w każdym społeczeństwie zwłaszcza medycznym o wysokim poziomie kultury sanitarnej.
Jak ważne jest dziś zaszczepienie większości polskiej populacji ? Co może nam grozić jesienią?
Na podstawie wyników najpoważniejszych agencji zajmujących się analizą wyników w systemie ochrony zdrowia, widać jednoznacznie, że szczepienie przynosi efekt. Jest to jedyna droga do wyeliminowania pandemii. Szczepmy się !
Czy mamy powody aby obawiać się powikłań poszczepiennych ?
Absolutnie nie, szczepienie jest dopasowane do partykularnego człowieka, partykularnych objawów i partykularnych chorób, które mogą wystąpić u poszczególnych ludzi. Dlatego zawsze dobieramy szczepienie i sposób postępowania do człowieka a nie na odwrót. Nie ma postępowania, które nie jest oparte w tym względzie na faktach.
Czy w Szpitalu Uniwersyteckim spotkał się Pan z poważnymi powikłaniami po szczepieniu?
Absolutnie nie, zarówno dotyczyło to kadry jak i naszych podopiecznych. Poza niewielkimi reakcjami uczuleniowymi i osłabieniem nie stwierdziliśmy żadnych poważnych powikłań.
Jak skutecznie przekonywać ludzi do szczepienia?
Edukować, mówić, pokazywać, opierać swoje zdanie na poważnych badaniach naukowych. Silny głos jest tylko wtedy rzetelny jeśli jest oparty na silnych danych. Użycie bardzo silnego natężenia głosu bez podstawy merytorycznej nie ma żadnego uzasadnienia, dlatego cieszę się że nasz apel jest spowodowany ustalaniem wniosków które są pochodną silnych danych epidemiologicznych ?
Co było Pańskim najbardziej traumatycznym wspomnieniem w całym okresie walki z wirusem COVID19
– Najbardziej traumatyczne wspomnienie oparte jest na tym, że dyscyplina którą uprawiam wraz ze swoim zespołem, została istotnie ograniczona w możliwości przyjmowania i leczenia naszych pacjentów. Wierzę, że taka sytuacja nie będzie miała już miejsca.
Czy widzi Pan związek pomiędzy szczepieniem a szybką i skuteczną diagnostyką urologiczną ?
Absolutnie tak, populacja zaszczepiona to taka, w której istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia choroby, dlatego populacja zaszczepiona ma szansę być poddana diagnostyce i leczeniu bez wykonywania zbędnych testów które mogą ją opóźnić.
Czy pacjenci zaszczepieni przechodzą inną ścieżkę od pacjentów niezaszczepionych bezpośrednio przed przyjęciem do szpitala ?
Absolutnie tak, pacjenci zaszczepieni z odpowiednimi przeciwciałami natychmiast są hospitalizowani względem wskazań medycznych. Wszyscy ci u których taka sytuacja nie istnieje, muszą przejść dodatkowe testy potwierdzające bądź wykluczające obecność przeciwciał spowodowanych wirusem Sars Cov 2.