Podejrzewam, że mam COVID. Co mam zrobić? - Szczepimy Się!
Strona główna » Podejrzewam, że mam COVID. Co mam zrobić?
Aktualności

Podejrzewam, że mam COVID. Co mam zrobić?

Biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu zakażeń, którą możemy obserwować, a także przewidywania ekspertów np. krótkoterminową prognozę rozwoju pandemii po 01.11, praktycznie każdy może stanąć przed takim pytaniem. 

Prezentujemy jakie działania należy podjąć w sytuacji wystąpienia objawów charakterystycznych dla COVID-19, krok po kroku bazując na wskazaniach rządowych, dostępnych pod adresem: https://www.gov.pl/web/koronawirus/pytania-i-odpowiedzi

  1. Po pierwsze: nie lekceważ całej sytuacji. Jeśli obserwujesz u siebie któryś z objawów:
  1. wysoką gorączkę,
  2. kaszel,
  3. duszności,
  4. utratę węchu lub smaku.
  5. bóle mięśni i głowy, 
  6. biegunka, 
  7. wysypka.

to znaczy, że jest szansa, że jesteś zakażony COVID-19. Oczywiście nie jest to jeszcze pewność, dalej w końcu chorujemy na przeziębienie czy grypę, których część objawów może wyglądać podobnie.  Dobrym pomysłem jest wypełnić test oceny ryzyka online, dostępny w serwisie gov.pl.

Jeśli objawy są silne (głównie mocna duszność) zadzwoń niezwłocznie na numer 112 lub 999, aby uzyskać pomoc medyczną, uprzedzając, że możesz mieć koronawirusa.

  1. Po drugie: odizoluj się od innych osób. 

Postępuj odpowiedzialnie, jeśli zaobserwujesz, któryś z powyższych objawów, ogranicz do minimum aktywność wraz z innymi osobami. Impreza masowa, czy wyjazd rodzinny nie są wtedy dobrym pomysłem. 

  1. Po trzecie: skontaktuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) za pośrednictwem teleporady lub zapisz się na test online. 

Jeśli lekarz potwierdzi szansę zachorowania na COVID-10 zleci Ci wykonanie testu. Wykonanie takiego testu jest BEZPŁATNE. Jeśli lekarz wybrany przez Ciebie jako lekarz pierwszego kontaktu akurat nie dyżuruje, Twoja przychodnia skieruję Cię do lekarza dyżurnego, który go w tym momencie zastępuje i ma prawo wystawić zlecenie na wykonanie testu. Zlecenie wykonania testu na koronawirusa może wystawić Ci też lekarz dyżurujący w ramach nocnej lub świątecznej opieki zdrowotnej. Z wyszukiwarki poradni POZ można skorzystać pod linkiem: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/POZ

Inną opcją jest zapisać się na test online wypełniając formularz dostępny na stronie gov.pl/dom. Zostaniesz poproszony o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań. Na podstawie przekazanych przez Ciebie danych system określi, czy kwalifikujesz się do testu i wystawi zlecenie na konkretną datę.

Od dnia  zlecenia testu podlegasz 10 dniowej kwarantannie (masz jednak prawo opuścić miejsce jej odbywania na czas pobrania wymazu oraz dojazdu do punktu mobilnego i z powrotem do domu, a także jeżeli musisz udać się do lekarza). 

Jeżeli wynik testu zleconego przez lekarza POZ będzie negatywny i laboratorium wpisze go do systemu EWP, zostaniesz automatycznie zwolniony z kwarantanny. Pozytywny wynik testu zmienia kwarantannę na izolację domową. 

  • Po czwarte: wykonaj test PCR/test antygenowy.

Pobranie wymazu do wykonania testu następuje w mobilnym punkcie pobrań lub w domu pacjenta (w przypadku osób niesamodzielnych przyjeżdża pod dom karetka).

Na wykonanie testu zabierz ze sobą dokument ze zdjęciem i swoim numerem PESEL, przestrzegaj zasad higieny i społecznego dystansu.

Minimum 2 godziny przed badaniem:

  • nie spożywaj posiłków,
  • nie pij,
  • nie żuj gumy,
  • nie płucz jamy ustnej i nosa,
  • nie myj zębów,
  • nie przyjmuj leków,
  • nie pal papierosów.

Wynik testu pojawi się w Twoim IKO (Internetowym Koncie Pacjenta). Informacje jak zalogować się do IKO znajdują się w tym linku.

Pozytywny wynik testu zmienia kwarantannę na izolację domową. Negatywny wynik testu zwalnia Cię z kwarantanny.

  1. Jesteś chory: co zrobić dalej?

Od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu powinieneś poddać się izolacji w domu, która w przypadku pacjenta bez objawów trwa 10 dni. Okres trwania izolacji możesz też sprawdzić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta.Po 7 dniu izolacji, ale nie później niż w jej 10 dniu, skontaktuje się z Tobą Twój lekarz rodzinny, aby sprawdzić Twój stan zdrowia i w przypadku utrzymujących się objawów wydłużyć okres izolacji. Czekaj również na kontakt z inspekcji sanitarnej, która przeprowadzi z Tobą wywiad epidemiologiczny w celu ustalenia osób, które mogły ulec zakażeniu w wyniku kontaktu z Tobą. Jeżeli jednak poczujesz się gorzej, udaj się na oddział zakaźny szpitala lub wezwij karetkę, dzwoniąc na nr 112.

W domowej izolacji przebywamy pod opieką lekarza rodzinnego, który kontaktuje się z nami po 8-10 dniach od stwierdzenia zakażenia koronawirusem. Podczas tego okresu wdrażane jest wyłącznie leczenie objawowe. Jeżeli po 10 dniach nie występują u  objawy choroby, możesz zostać zwolniony z izolacji. W przeciwnym wypadku, kontynuuj izolacje (lekarz zdecyduje o jej długości i dalszych teleporadach).

Skip to content