Pośród ciągle zmieniającego się i mutującego wirusa COVID-19, wzrasta znaczenie szczepień pacjentów onkologicznych - Szczepimy Się!
Strona główna » Pośród ciągle zmieniającego się i mutującego wirusa COVID-19, wzrasta znaczenie szczepień pacjentów onkologicznych
Aktualności Szczepionki przeciw COVID

Pośród ciągle zmieniającego się i mutującego wirusa COVID-19, wzrasta znaczenie szczepień pacjentów onkologicznych

COVID-19 pozostaje światowym problemem numer jeden, wraz z 5 milionami zgonów na świecie zaobserwowanych do października bieżącego roku.

Steven Ludlow, farmakolog kliniczny z Moffitt Cancer Center mówi: “Ciągle zmagamy się z COViD-19. Niestety jego naturą są szybkie mutacje i ciągłe przystosowywanie się do zmieniającej sytuacji. Dotychczas odkryto niezliczone liczby mutacji, które w większości nie były warte uwagi, ale w przyszłości będziemy obserwować kolejne warianty.”

Szczepem dominującym w USA jest wariant delta, który posiada 1260 raza większą wiremią i jest prawie dwa razy bardziej zaraźliwy niż wcześniejsze odmiany.

“W populacji ciągle istnieje duży rezerwuar wirusa COVID-19, przez co będziemy obserwować kolejne mutacje.  Szczepionki nadal są najbardziej obiecującym środkiem do zakończenia pandemii i ochrony przed ciężkim przebiegiem choroby i hospitalizacji.” – dodaje Ludlow. – “Niestety dla pacjentów onkologicznych problemem mogłyby być efekty uboczne szczepień. Dla szczepionek mRNA, zapalenie mięśnia sercowego ciągle pozostaje niuansem. Obserwuj się je głównie u młodych mężczyzn, w wieku od 12 do 39 lat i częściej po drugiej dawce szczepionki, zazwyczaj kilka dni po jej otrzymaniu. Wartym uwagi jest to, że ciężkość zapalenia mięśnia sercowego wywołanego przez szczepienie jest dużo niższa od normalnego. Przebieg jest dużo lżejszy i dotychczas nie odnotowano zgonów z tego powodu.”

Zakrzepica i małopłytkowość, jak również zakrzepica zatok żylnych mózgu, są efektami ubocznymi związanymi ze szczepionką Johnson & Johnson.

“Przypadki były rzadkie, ale z tego powodu doszło do trzech zgonów w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli po szczepieniu wykryty zostanie zakrzep, należy unikać użycia heparyny za wszelką cenę.”

National Comprehensive Cancer Network rekomenduje, iż każdy poza pacjentami po przeszczepie komórek macierzystych i otrzymujący chemioterapię indukcyjną dla nowotworów hematologicznych powinni zostać zaszczepieni.

Federal Drug Agency zaleca dawkę przypominającą 6 miesięcy po dwóch dawkach szczepionki mRNA — pełną BNT162b2 (Pfizer/BioNTech) lub 50% dawki mRNA-1273 [Moderna].

Dodatkowo, Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zaleca podanie trzeciej dawki u pacjentów z immunosupresją, co najmniej cztery tygodnie po drugiej dawce. W miarę możliwości powinno używać się tej samej szczepionki mRNA co we wcześniejszych dawkach. Poziomy przeciwciał nie powinny być brane pod uwagę przy decyzji o otrzymaniu trzeciej dawki.

CDC rekomenduje czwartą dawkę 6 miesięcy po trzeciej u pacjentów z umiarkowanym lub ciężkim niedoborem odporności, włączając w to pacjentów z nowotworami hematologicznymi, po przeszczepach narządów i w terapii immunosupresyjnej.

Jakub R. Pękala

The International Evidence-Based Anatomy Working Group (iEBA-WG)
Department of Anatomy, Jagiellonian University Medical College
Skip to content