Skuteczność przyjmowania trzeciej dawki: przypominamy badanie z Izraela na dużej próbie. - Szczepimy Się!
Strona główna » Skuteczność przyjmowania trzeciej dawki: przypominamy badanie z Izraela na dużej próbie.
Aktualności

Skuteczność przyjmowania trzeciej dawki: przypominamy badanie z Izraela na dużej próbie.

29 października 2021 w The Lancet opublikowano pracę p.t. Effectiveness of a third dose of the BNT162b2 mRNA COVID-19 vaccine for preventing severe outcomes in Israel: an observational study, na łamach której badacze sprawdzili skuteczność zaszczepienia trzema dawkami w porównnaiu do dwóch dawek  Pfizer /BioNTech.

Korzystając z danych Clalit Health Services (największej z czterech zintegrowanych organizacji opieki zdrowotnej w Izraelu), osoby, które otrzymały trzecią dawkę szczepionki między 30 lipca 2020 r. i 23 września 2021 r., zostały dopasowane do demograficznie i klinicznie podobnej grupy kontrolnej, która nie otrzymała trzeciej dawki, a otrzymała  drugą dawkę szczepionki co najmniej 5 miesięcy przed datą rekrutacji i nie miała wcześniejszego udokumentowanego zakażenia SARS-CoV-2 ani kontaktu z systemem opieki zdrowotnej w ciągu 3 dni przed rekrutacją do badania. Po dopasowaniu, trzecia grupa dawki i grupa kontrolna obejmowały po 728 321 osób.

Do czego doszli badacze?

Skuteczność trzeciej dawki szczepionki, w porównaniu z przyjęciem dwóch dawek oszacowano na:

    • 93% w stosunku do hospitalizacji 
    • 92% przeciwko ciężkiej chorobie 
  • 81%  przeciwko zgonom związanym z COVID-19 

Poniższa grafika ukazuje krzywe porównujące przyjęcie do szpitala związane z COVID-19 (A), ciężką chorobą (B) i zgonem (C) u osób, które otrzymały dwie w porównaniu z trzema dawkami szczepionki firm Pfizer/BioNtech. 

Źródło grafiki: https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)02249-2/fulltext#seccestitle140

Skuteczność przeciwko udokumentowanemu zakażeniu SARS-CoV-2 i przeciwko zakażeniu objawowemu u osób zaszczepionych trzema dawkami w stosunku do zaszczepionych  dwiema dawkami szczepionki oceniono odpowiednio na 88% i 91%. 

Zachęcamy wszystkich, którzy już mogą to zrobić, do przyjmowania dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19 !!!

 

Skip to content