Szczepionki mRNA wykazują minimalne ryzyko dla pacjentów z zespołem Guillaina-Barrego - Szczepimy Się!
Strona główna » Szczepionki mRNA wykazują minimalne ryzyko dla pacjentów z zespołem Guillaina-Barrego
Aktualności Wiedza

Szczepionki mRNA wykazują minimalne ryzyko dla pacjentów z zespołem Guillaina-Barrego

Szczepionka na COVID-19 w technologii mRNA jest bezpieczna dla pacjentów z zespołem Guillaina-Barrego (GBS). W badaniu opublikowanym przez JAMA Neurology, tylko jeden pacjent potrzebował niewielkiej opieki medycznej.

Nie istnieją oficjalne przeciwwskazania dla stosowania szczepionek przeciwcovidowych u pacjentów cierpiących na ten zespół, jednak wcześniejsze doniesienia o powiązaniu GBS ze szczepionkami budziły obawy zarówno wśród lekarzy jak i pacjentów. Celem tego badania było sprawdzenie występowania nawrotów GBS u pacjentów w odpowiedzi na szczepienie preparatem Pfizer-BioNTech BNT162b2. Spośród 579 uczestników badania którzy otrzymali co najmniej jedną dawkę (539 z nich otrzymało dwie dawki), jedynie pięciu pacjentów zgłosiło się potem do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) z objawami neurologicznymi, z czego czterech nie wymagało interwencji medycznej. Jeden z pacjentów wymagał zastosowania plazmaferezy. Po wdrożeniu leczenia nie zaobserwowano żadnych przetrwałych objawów.   

Szef zespołu przeprowadzającego badania lekarz Shirley Shapiro Ben David podsumowuje: “Nasze badanie zdecydowanie wspiera stwierdzenie, iż szczepienia na COVID-19 nie są przeciwwskazane u chorych na GBS”.

Skip to content