Szczepionki pomimo mniejszej skuteczności w obliczu wariantu Delta, chronią tak samo przeciw ciężkiemu przebiegowi choroby - Szczepimy Się!
Strona główna » Szczepionki pomimo mniejszej skuteczności w obliczu wariantu Delta, chronią tak samo przeciw ciężkiemu przebiegowi choroby
Aktualności Wiedza

Szczepionki pomimo mniejszej skuteczności w obliczu wariantu Delta, chronią tak samo przeciw ciężkiemu przebiegowi choroby

Jak donosi Morbidity and Mortality Weekly Report (MMWR), skuteczność szczepień przeciwko COVID-19 spadła do 66%, wśród badanej kohorty pracowników ochrony zdrowia. Kolejne badanie w MMWR donosi jednak, że niezaszczepieni ludzie z hrabstwa Los Angeles byli pięć razy bardziej narażeni na zachorowanie oraz 29 razy bardziej na hospitalizację z powodu infekcji COVID-19.

Co ciekawe autorzy pierwszego badania wskazują na jego ograniczenia: “Zaobserwowany trend w spadku skuteczności szczepionek powinien być interpretowany z dużą ostrożnością, ponieważ może być on spowodowany wzrostem ilości szczepień i małą precyzją szacunków naszej pracy, wynikającej z krótkiego czasu obserwacji i niewielkiej ogólnej liczby infekcji wśród grupy badanych pacjentów.” 

Druga praca wskazuje, że spośród 43,127 przypadków zakażeń SARS-CoV-2, 10,895 (25.3%) wystąpiło wśród w pełni zaszczepionych, 1,431 (3.3%) częściowo i 30,801 (71.4%) wśród niezaszczepionych uczestników. W tym czasie infekcje wariantem Delta wynosiły około 90 procent w każdej z wymienionych grup. 

Odpowiednio dla pacjentów z tych trzech grup: w pierwszej 3.2% było hospitalizowanych, 0.5% zostało przyjętych na oddział intensywnej terapii i 0.2% wymagało mechanicznej wentylacji. W drugiej grupie, 6.2% było hospitalizowanych, 1% zostało przyjętych na oddział intensywnej terapii, a 0.3% potrzebowało wentylacji. Pośród niezaszczepionych 7.6% wymagało hospitalizacji, 1.5% przyjęcia na oddział intensywnej terapii i 0.5% sztucznej wentylacji.

Wyniki badania potwierdzają że szczepienia na COVID-19 skutecznie chronią przed ciężkim przebiegiem choroby na obszarach gdzie wzrasta częstość wariantu Delta.

lek. med. Jakub Pękala

Skip to content