Wielu pracowników ochrony zdrowia pracujących w szpitalach pozostaje niezaszczepionych - Szczepimy Się!
Strona główna » Wielu pracowników ochrony zdrowia pracujących w szpitalach pozostaje niezaszczepionych
Aktualności Szczepionki przeciw COVID

Wielu pracowników ochrony zdrowia pracujących w szpitalach pozostaje niezaszczepionych

Spośród 3 milionów pracowników ochrony zdrowia, w ponad 2 tysiącach amerykańskich szpitali, 30% z nich pozostaje niezaszczepionych przeciw COVID-19 – stan na 15 września.

Pracownicy ochrony zdrowia zatrudnieni w szpitalach, stanowią kluczową rolę we wpływaniu na zaufanie społeczeństwa wobec szczepionek przeciw COVID-19. Ponadto poddani są zwiększonemu ryzyku infekcji i transmisji COVID-19. Badanie przeprowadzone przez Centers for Disease Control (CDC) to największe i najbardziej wszechstronna analiza szczepień na COVID-19 wśród personelu ochrony zdrowia w Stanach Zjednoczonych.

Naukowcy sprawdzili rejestr szczepień od 20 stycznia do 15 września 2021, w 41% amerykańskich szpitali.  Według przeprowadzonego badania, sprawdzono wyszczepienie, różnice w poziomie wyszczepienia z uwagi na rodzaj szpitala i ze względu na urbanizację okolicy, w której znajdował się szpital. Sprawdzono również różnice wynikające z wielkości szpitala, ilości przyjęć pacjentów z laboratoryjnie potwierdzonym COVID-19 na 100 łóżek, a także charakterystykę hrabstwa gdzie zlokalizowana jest placówka, włączając w to ilość laboratoryjnie potwierdzonych przypadków COVID-19 na sto tysięcy mieszkańców oraz poziom wyszczepienia populacji hrabstwa.

Spośród  3,357,348  pracowników ochrony zdrowia w 2,086 placówkach ujętych w analizie 70% było w pełni zaszczepionych – stan na 15 września 2021. Dalsza analiza wykazała że najwięcej zaszczepionych było w szpitalach dziecięcych (77%), następnie w szpitalach krótkoterminowo leczących nagłe przypadki (70.1%), długoterminowo leczących nagłe przypadki(68.8%)  i łatwo dostępnych szpitalach lokalnych (64%).

Dodatkowo, naukowcy odkryli, że szanse na bycie w pełni zaszczepionym nieznacznie rosły, jeśli osoba pracowała w szpitalu z mniejszą ilością przyjęć pacjentów z COVID-19 (aOR = 1.14; 95% CI, 1.09, 1.2). Podobnie, zauważono niewielki wzrost prawdopodobieństwa zaszczepienia jeżeli szpital był położony w regionie o mniejszej ilości przypadków COVID-19 (aOR = 1.1; 95% CI, 1.04, 1.17), jak również w wypadku mniejszego wyszczepienia lokalnej populacji (aOR = 0.68; 95% CI, 0.64, 0.73).

Zwiększenie wyszczepienia wśród pracowników ochrony zdrowia ma kluczowe znaczenie w zmniejszeniu transmisji wirusa SARS-CoV-2 wśród pacjentów i innych pracowników szpitali. Wyniki badania wskazują, iż przymus szczepień oraz inwestycje w edukację i promocję szczepień mogą okazać się niezbędne, dla lepszej ochrony zdrowia publicznego.

Jakub R. Pękala

The International Evidence-Based Anatomy Working Group (iEBA-WG)
Department of Anatomy, Jagiellonian University Medical College
Skip to content