Zakażenie COVID-19 stwarza większe ryzyko powikłań neurologicznych niż szczepienie - Szczepimy Się!
Strona główna » Zakażenie COVID-19 stwarza większe ryzyko powikłań neurologicznych niż szczepienie
Aktualności

Zakażenie COVID-19 stwarza większe ryzyko powikłań neurologicznych niż szczepienie

Naukowcom udało się znaleźć rzadkie neurologiczne powikłania związane zarówno z szczepieniami przeciw COVID-19 jak i samą chorobą. Według badania opublikowanego w  Nature Medicine prawdopodobieństwo ich wystąpienia było znacznie wyższe u zakażonych wirusem niż poddanym szczepieniom.

Wyniki wskazywały na korelacje między szczepionką Oxford/AstraZeneca i zwiększonym ryzykiem zespołu Guillain-Barré i porażenia Bella w okresie 14-21 dni po zaszczepieniu. Szczepionka BioNTech/Pfizer  powiązana była ze zwiększonym ryzykiem udaru krwotocznego 15-21 dni po zaszczepieniu.

Badacze zauważyli również znacznie wyższe ryzyko wszystkich neurologicznych powikłań, łącznie z zespołem Guillain–Barré, w okresie do 28 dni po uzyskaniu pozytywnego test na zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Szef zespołu badawczego Dr Martina Patone z Nuffield Department of Primary Health Care Sciences na Uniwersytecie Oksfordzkim podsumowuje: “Klinicyści powinni być świadomi tych rzadkich powikłań. Ryzyko ciężkich powikłań neurologicznych po infekcji SARS-CoV-2 jest dużo większe niż po szczepieniu, co uwydatnia korzyści prowadzonych przez rządy programów szczepień”

Jakub R. Pękala

The International Evidence-Based Anatomy Working Group (iEBA-WG)
Department of Anatomy, Jagiellonian University Medical College
Skip to content