Zmasowany atak na lekarzy i ekspertów. - Szczepimy Się!
Strona główna » Zmasowany atak na lekarzy i ekspertów.
Aktualności Fakty i mity

Zmasowany atak na lekarzy i ekspertów.

Zmasowany atak na lekarzy i ekspertów: czy mamy do czynienia z kolejną falą antyszczepionkowej nienawiści?

W ostatnim czasie obserwujemy zmasowany atak na osoby, które pracą oraz działalnością popularyzatorską promują najskuteczniejszy dotychczas sposób walki z pandemią: szczepienia oraz zachowanie rygorów sanitarnych (np. noszenie maseczek). 

Atak ten  jest przeprowadzany zarówno ze strony osób ukrywających się pod pseudonimami jak i  firmujących niedopuszczalne treści swoim imieniem i nazwiskiem lub nazwą swojej organizacji.  

Tylko w ostatnim czasie cenieni eksperci, którzy swoją ciężką pracą walczą ze skutkami pandemii COVID-19, tacy jak: profesor Krzysztof Pyrć (https://twitter.com/k_pyrc/status/1455641045715271680) , profesor Agnieszka Szuster-Ciesielska (https://twitter.com/AgnieszkaSzust3/status/1454755655928135680/photo/1), profesor Krzysztof Simon, profesor Andrzej Horban, doktor Tomasz Karauda i wielu innych, padają ofiarą niezwykle zaciekłego hejtu, który czasem może nawet spełniać znamiona groźby karalnej (art. 190 Kodeksu karnego).

Najbardziej zaskakujące nie są jednak głosy, ukrywających się pod anonimowymi nazwami, internetowych hejterów, bo choć zasługują na jednoznaczne potępienie, to, niestety, trzeba przyznać, że w każdej sprawie, która wzbudza społeczne kontrowersje znajdują się osoby  gotowe wyzywać i grozić. W tym wypadku jest to szczególnie bolesne, gdyż ofiarami hejtu są Ci, którzy, najlepiej jak potrafią, służą społeczeństwu swoją wiedzą i umiejętnościami. 

Najbardziej zaskakuje, że oburzającą kampanię hejtu na ekspertów prowadzą też osoby rozpoznawalne publicznie, które nie boją się swojego, pełnego nienawiści, przekazu podpisać własnym imieniem i nazwiskiem.

Warto zwrócić uwagę na dwa środowiska, które pozwalają sobie na taki przekaz: Polskie Stowarzyszenie Niezależnych Lekarzy i Naukowców i partia Konfederacja Korony Polskiej (środowisko Grzegorza Brauna), choć podobnych grup można znaleźć więcej. 

Przykładem działań pierwszego z wymienionych środowisk jest prezentowanie grafik, które mają obrzydzić działania proszczepienne, a lekarzy i ekspertów zachęcających do szczepień przyrównać, w najlepszym wypadku do propagatorów totalitarnych ideologii, a najgorszym do eksperymentujących na ludziach zbrodniarzy.

Źródło grafiki: oficjalna strona PSLiN https://psnlin.pl/news,opinia-prawna-dotyczaca-projektu-ustawy-o-zapobieganiu-oraz-zwalczaniu-zakazen-i-chorob-zakaznych-u,108.html

W powyższej grafice w tle widzimy druty i charakterystyczny uniform mogący sugerować, że popierający rozwiązania takie jak powszechne szczepienia przeciw COVID-19 mają wspólne cechy z oprawcami w nazistowskich obozach zagłady. Obrazu dopełnia umieszczony na „pasiaku” czerwony trójkąt, którym oznaczeni byli w nich więźniowie polityczni. Nie wydaje się by takie oznaczenie pojawiło się tam bez powodu. 

W innym materiale, opublikowanym na portalu Facebook środowisko to chwali się wymyślaniem przezwisk na osoby promujące szczepienia: „LĘkarze, Demonokraci, BiuroKACI, Skorumpiaki, Fałszyzm, PRZECIWstawiciele Nauki, CIELEbryci, Środki MUSOWEGO przekazu…”. 

Jak widać Stowarzyszenie sugeruje jakoby niektórzy lekarze i eksperci byli „KATAMI”, czy osobami skorumpowanymi. Takie oskarżenia są zniesławiające i stanowią przejaw hejtu. 

Źródło grafiki: https://www.facebook.com/polskiestowarzyszenie/photos/128501122781789

Kolejnym przykładem hejtu tego antyszczepionkowego środowiska jest ciągłe sugerowanie, że przeprowadzany jest „eksperyment medyczny na dzieciach”, który może mieć „koszmarne skutki”. To działanie może powodować wezbranie emocji (przekaz kierowany do rodziców, jakoby ich dzieci miały zostać poddane takim eksperymentom jest obliczony na wywołanie skrajnych emocji), które mogą wyładować się na przeprowadzających szczepienia. Nie jest to wizja abstrakcyjna. Antyszczepionkowcy atakowali już punktu szczepień, np. w Grodzisku i Zamościu

Drugim przykładem rozsiewaczy szczególnego hejtu jest Konfederacja Korony Polskiej (środowisko Grzegorza Brauna).  

Odpowiadając na ewentualne wątpliwości: nasz portal zachowuje całkowitą neutralność polityczną, ale czujemy się w obowiązku informować, że skandaliczne porównania i groźby karalne w stosunku do lekarzy i ekspertów promujących szczepienia pochodzą również od polityków. 

Jednym z najbardziej zaciekłych hejterów jest Piotr Sterkowski polityk „Korony” i Zastępca Dyrektora Biura Koła Poselskiego Konfederacji. 

Większość postów na Facebooku autorstwa Piotra Sterkowskiego, komentuje w pozytywnym duchu oficjalna strona Grzegorza Brauna. Część szczególnie oburzających treści udostępnia na Twitterze oficjalny profil partii Konfederacja.

Przykładem może być poniższy post, zawierający stopklatkę z wywiadu, w której profesor Andrzej Horban, szef Rady Medycznej przy premierze, pokazuje jak mierzyć dystans między dwiema osobami. Wyrwanie stopklatki z kontekstu wraz z komentarzem ma sugerować, że „wyznawcy pandemii” przejawiają jakieś wspólne cechy z wyznawcami totalitarnej ideologii  narodowego socjalizmu (wskazanie na podobieństwo gestu profesora do  charakterystycznego nazistowskiego powitania). 

Jednak Sterkowski w swoich atakach posuwa się znacznie dalej. Taką grafikę udostępnił na swoich portalach społecznościowych 6 sierpnia 2021 roku, wraz z podpisem:

„Wiele wskazuję, że badania na dzieciach w Polsce do lat 12 (w tym niemowląt od 6 miesiąca) mają bardzo wiele wspólnego z działalnością pana dr. Josefa.”

Nie mieści się w głowie, że polityk na krajowym szczeblu (wiceszef biura sejmowej formacji) porównuje propagujących szczepienia dzieci (czyli większą część specjalistów) do nazistowskich zbrodniarzy. 

Źródło grafiki: https://www.facebook.com/PiotrSterkowski/photos/a.102809278336002/248504790433116

Oczywiście nie mówimy tu tylko o jednej osobie. Oficjalne profile środowiska Konfederacji i Konfederacji Korony Polskiej dostarczają przykładów fałszywych oskarżeń, dwuznacznych sugestii i zniesławień. Przykładowo, wskażmy na opublikowany 3 listopada 2021 na oficjalnym profilu Konfederacji na Twitterze post, który ma sugerować, że wspominany wcześniej profesor Andrzej Horban jest skorumpowany i skompromitowany (ze względu na swoje możliwości wpływu na działania rządu profesor jest szczególnie znienawidzony i atakowany przez antyszczepionkowców).

Źródło grafiki: https://twitter.com/KONFEDERACJA_/status/1455936829203656706

Przypominamy: ważne by wspierać osoby, które za to, że pracują dla dobra wspólnego, stały się ofiarami nienawiści i hejtu.  Jako redakcja szczepimysie.pl pragniemy przekazać wyrazy wsparcia każdemu, kto działalnością naukową lub popularyzatorską, opierając się na wiedzy medycznej, walczy z pandemią COVID-19. 

Kacper Nowina – Konopka

Skip to content