Czym jest “COVID health pass”? - Szczepimy Się!
Strona główna » Czym jest “COVID health pass”?
Aktualności

Czym jest “COVID health pass”?

Wprowadzenie regulacji „paszportu sanitarnego” wymaga od mieszkańców danego kraju lub regionu okazania specjalnego zaświadczenia (pass sanitarie, przepustka zdrowotna, „COVID health pass”) aby móc uczestniczyć w niektórych aktywnościach. Takie regulacje zostały wprowadzone w 16 krajach UE (Austria, Belgia, Cypr,  Dania Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Niderlandy, Portugalia, Słowenii i Hiszpania).

Najczęściej komentowanym przykładem jest wprowadzenie pass sanitarie we Francji. Okazanie tego zaświadczenia przy wejściu do obiektu oznacza, że należy pokazać jeden z poniższych dowodów stanu zdrowia:

1) Dowód szczepienia 

  1. 7 dni po zaszczepieniu drugą dawką w przypadku szczepionek podawanych w podwójnej dawce (Pfizer, Moderna, AstraZeneca);
  2. 28 dni po zaszczepieniu w przypadku szczepionek jednonawowych (Johnson & Johnson);
  3. 7 dni po zaszczepieniu u osób, u których w przeszłości wystąpił wirus Covid (pojedyncza dawka).

2) Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu sprzed mniej niż 72 godzin

Wszystkie testy RT-PCR, antygenowe oraz nadzorowane testy własne generują dowód zaraz po wprowadzeniu wyniku przez pracownika służby zdrowia do systemu informacji o badaniach przesiewowych (SI-DEP) który może być bezpośrednio wydrukowany i który jest również udostępniany pacjentowi poprzez e-mail i SMS w celu pobrania go z portalu SI-DEP (https://sidep.gouv.fr/cyberlab/patientviewer.jsp). W przypadku TousAntiCovid import dowodu do aplikacji jest wykonywany przez pacjenta.

3) Pozytywny wynik testu RT-PCR lub badania antygenowego wskazujący na odzyskanie Covid-19, wykonanego co najmniej 11-dni przed okazaniem, ale nie starszego niż 6 miesięcy. Dodatni wynik testu PCR lub testów antygenowych starszych niż 11 dni, ale wykonanych nie wcześniej niż 6 miesięcy licząc od dnia wylegitymowania się testem wskazuje na ograniczone ryzyko ponownego zakażenia wirusem Covid-19.

Dokumenty te mogą być okazane w formie papierowej, cyfrowej lub poprzez aplikację telefoniczną (TousAntiCovid). Każdy, kto wejdzie do lokalu bez okazania ważnej przepustki, może zostać ukarany grzywną w wysokości 135 euro

Od 21 lipca obowiązek ten wejścia do obiektów kulturalnych i rozrywkowych m.in. takich jak kina, biblioteki, dyskoteki, salony gier, kasyna, muzea, ogrody zoologiczne, parki rozrywki, pływalnie, halowe obiekty sportowe, koncerty czy festiwale. 

Francuska Rada Konstytucyjna 05.08 (najwyższa instancja sadownictwa konstytucyjnego we Francji) zasadniczo utrzymała w mocy regulacje wprowadzające paszport sanitarny.

Od 9 sierpnia wymóg został poszerzony m.in. o kawiarnie i restauracje, pokazy handlowe i konferencje, transport dalekobieżny (samoloty, pociągi międzymiastowe, TGV, pociągi nocne, autobusy dalekobieżne), hotele, ośrodki wypoczynkowe i kempingi z pełną obsługą (z wyjątkiem miejsc, które oferują jedynie zakwaterowanie). Pełna lista miejsc objętych obostrzeniami dostępna pod tym linkiem. 

Z inicjatywy posłów przyznano dodatkowy okres dla dzieci w wieku od 12 do 17 lat, dla których przepustka będzie obowiązkowa dopiero od 30 września 2021 roku.

Każdy, kto wejdzie do lokalu bez okazania ważnej przepustki, w przypadku kontroli zostanie dotknięty sankcjami: za pierwsze wykroczenie grozi mandat w wysokości 750 euro, zmniejszony do 135 euro w przypadku szybkiej zapłaty, jeśli wykroczenie powtórzy się w ciągu 15 dni, maksymalna wysokość grzywny wzrasta do 1500 euro, jeśli w ciągu 30 dni dojdzie do więcej niż trzech naruszeń, zostaniesz skazany na sześć miesięcy więzienia i grzywnę w wysokości 3750 euro.

Po wprowadzeniu I etapu pass sanitaire (po 12 lipca) nastąpił gwałtowny skok zapisów na szczepienia, który wyniósł ponad 1.300.000 (ponad milion trzysta tysięcy) dawek na dobę. Tej doby podano również rekordowe 691 350 dawek. Jednak radość byłaby przedwczesna, po początkowym skoku sytuacja poddała się ogólnoeuropejskiemu trendowi spadku dziennej liczby dawek.

W niedzielę 15 sierpnia 2021 r. pierwszą dawkę szczepionki otrzymało we Francji 46 219 615 osób, czyli 68,90% populacji. 39 102 888 osób otrzymało drugą dawkę szczepionki, czyli 58,30% populacji.

Skip to content