12 listopada 2021r. (w piątek), Zespół ds. COVID przy prezesie Polskiej Akademii Nauk, w którego skład wchodzą wybitni naukowcy jak prof. Jerzy Duszyński czy prof. Krzysztof Pyrć, wydał specjalny komunikat dotyczący czwartej fali zakażeń.
Naukowcy wskazują na bardzo szybki wzrost liczby zakażeń, a także wzrost liczby hospitalizowanych pacjentów. Przypominają, że COVID-19 dla niektórych osób skończy się zgonem, trwałym kalectwem oddechowym i drastycznym ograniczeniem aktywności życiowej, zawodowej i społecznej.
Eksperci w jednoznacznie krytyczny sposób wskazują na zaniedbania rządzących:
„Poważny niepokój budzi w nas brak adekwatnej do powagi sytuacji epidemicznej reakcji ze strony władz państwowych. W konfrontacji z czwartą fala zachorowań na COVID-19 w Polsce każdy z nas został pozostawiony samemu sobie.”
PAN tym samym potwierdza fakt, na który już wcześniej zwracali uwagę eksperci. Na możliwości podjęcia systemowych działań hamujących rozwój pandemii, tym samym chroniących życie pacjentów wskazuje jedna z najwybitniejszych ekspertek, specjalistka w dziedzinie wirusologii i immunologii prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.
Moim zdaniem najwyższy czas na lokalny lockdown. To jest nieuniknione, bo nagle zakażenia nie znikną. Symulacje są bardzo niekorzystne dla całej Polski. Przy współczynniku R wynoszącym w niektórych rejonach Polski 1,6 pod koniec listopada możliwych jest nawet ponad 40 tys. zakażeń dziennie w Polsce –przekonuje na łamach pulsmedycyny.pl.
Specjalistka, w wywiadzie dla Dziennika Wschodniego, wskazuje również na potrzebę wprowadzenia szczepień obowiązkowych dla grup zawodowych, które mają ciągły kontakt z wieloma ludźmi, jak przedstawiciele zawodów medycznych i nauczyciele oraz zaleca wprowadzenie „paszportów covidowych”.
W drugiej części komunikatu członkowie zespołu przy prezesie PAN zwracają się z apelem do osób, które jeszcze nie zaszczepiły się trzecią dawką, by zrobiły to w pierwszym możliwym terminie.
Przypomnijmy, że obecnie szczepionka jest dostępna dla wszystkich pełnoletnich osób, 6 miesięcy po zaszczepieniu drugą dawką lub dawką szczepionki Johnson& Johnson.
Naukowcy wskazują, że obecnie pracuje się nad lekami, które mogą pomóc osobom zakażonym. Chociaż leki nie zastąpią szczepionek, uzupełnią one ich działanie i pozwolą postawić kolejny krok na drodze do normalności– podsumowują eksperci.
Kacper Nowina – Konopka