Witamina C nie pomaga w przypadku COVID-19! - Szczepimy Się!
Strona główna » Witamina C nie pomaga w przypadku COVID-19!
Fakty i mity

Witamina C nie pomaga w przypadku COVID-19!

Odnośnie leczenia COVID-19 pojawiają się najróżniejsze teorie. Niektórzy polecają leczenie się amantadyną (brak jednoznacznych dowodów na skuteczność) lub iwermektyną (bardzo szkodliwy fake news), jeszcze inni zalecają przyjmowanie witaminy C.

Choć już na pierwszy rzut oka brzmi to mało prawdopodobnie, pandemia COVID-19 wielokrotnie i dobitnie ukazała, że kierowanie się „chłopskim rozumem” (oceną intuicyjną), bywa złudne, a decyzje dotyczące zdrowia publicznego należy podejmować na podstawie rzetelnych badań naukowych. 

Biorąc powyższe pod uwagę naukowcy przeprowadzili metaanalizę z badań oceniających rolę suplementacji witaminą C w przypadku COVID-19 (Vitamin C and COVID-19 treatment: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trias).

Do metaanalizy włączono sześć badań z udziałem 572 pacjentów. Wyniki potwierdzają, że witamina C nie pomaga w przypadku COVID-19. 

Badania dowiodły, że leczenie witaminą C nie zmniejszyło śmiertelności, długości pobytu na oddziale intensywnej terapii, długości pobytu w szpitalu i konieczności inwazyjnej wentylacji mechanicznej.

Skip to content