Jesteś cudzoziemcem i mieszkasz w Polsce? Pamiętaj, że też możesz się zaszczepić - Szczepimy Się!
Strona główna » Jesteś cudzoziemcem i mieszkasz w Polsce? Pamiętaj, że też możesz się zaszczepić
Informacje Szczepionki przeciw COVID

Jesteś cudzoziemcem i mieszkasz w Polsce? Pamiętaj, że też możesz się zaszczepić

Na terenie Polski legalnie pracuje już 797 tys. cudzoziemców, to o 127 tys. więcej niż przed pandemią COVID-19. Osoby posiadające prawo pobytu mają takie same możliwości skorzystania ze szczepienia jak obywatele polscy, a więc mogą to zrobić bezpłatnie w dowolnej placówce, w której dokonają rejestracji.

Szczepienia przeciwko COVID-19 są dostępne nie tylko dla pracowników i dyplomatów, z tej możliwości mogą skorzystać również pochodzący z zagranicy uczniowie, studenci i doktoranci. W grupie uprawnionych są także współmałżonkowie lub dzieci cudzoziemców posiadających prawo pobytu w Polsce. Obecnie nie jest wymagane posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego przez cudzoziemców, którzy chcą zaszczepić się w Polsce.

Poproś lekarza o e-skierowanie

Jeśli więc w sąsiedztwie, w pracy, grupie znajomych lub wśród najbliższych jest ktoś, kto nie ma świadomości przysługującego mu prawa, warto zachęcić go do konsultacji internetowej bądź telefonicznej, a w razie ewentualnych wątpliwości bezpośredniej wizyty u lekarza rodzinnego. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej wystawi e-skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl Centrum e-zdrowia. Podobnie jak w przypadku obywateli Polski, cudzoziemcy również muszą posiadać dowód tożsamości, na którego podstawie lekarz wypełni skierowanie prawidłowymi danymi pacjenta w polu „Inny identyfikator”. Obcokrajowiec może zatem przedstawić swój paszport lub zagraniczny dowód osobisty. Ważne, aby ten sam dokument, który został uwzględniony w e-skierowaniu, zabrać ze sobą na szczepienie. Służy on do identyfikacji pacjenta i wypełnienia karty szczepień.

Zarejestruj się

Każdy, kto otrzymał e-skierowanie i chce umówić się na konkretny termin szczepienia oraz znaleźć odpowiedni ośrodek zdrowia lub inny punkt szczepień, może to zrobić przez infolinię pod numerem 989. Dużym ułatwieniem jest także możliwość wysłania SMS o treści SzczepimySie na uruchomiony do tego celu numer 664 908 556. Zapisać się i uzyskać potrzebne informacje można także na miejscu, w wybranym punkcie szczepień. Podczas rejestracji koniecznie należy podać numer paszportu lub innego dowodu tożsamości wykorzystanego do e-skierowania.

Wypełnij kwestionariusz

Zarówno cudzoziemcy, jak i obywatele polscy, przed szczepieniem powinni wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego, który pozwala ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta. Można to zrobić przed samym szczepieniem w placówce medycznej (kwestionariusze są ogólnodostępne w każdej poczekalni). Aby zaoszczędzić czas i uniknąć stresu, warto skorzystać z opcji pobrania dokumentu przez Internet. Aktualne kwestionariusze są dostępne na stronie gov.pl w zakładce Informacje dla Pacjenta.

 

Źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, dane na dzień 15 lipca 2021.

Skip to content