Unijny Certyfikat COVID, czyli zaszczep się i podróżuj bezpiecznie - Szczepimy Się!
Strona główna » Unijny Certyfikat COVID, czyli zaszczep się i podróżuj bezpiecznie
Informacje

Unijny Certyfikat COVID, czyli zaszczep się i podróżuj bezpiecznie

Planując urlop, czy to w kraju, czy poza jego granicami, nie można pominąć kwestii bezpieczeństwa zdrowotnego. Aby mimo trwającej pandemii nie zamykać granic i umożliwić turystom bezpieczne podróżowanie, wypracowano rozwiązanie kompromisowe – Unijne Certyfikaty COVID. To elektroniczne bezpłatne zaświadczenia, które ułatwiają przemieszczanie się na terenie Unii Europejskiej.

Kto może otrzymać Unijny Certyfikat COVID?

Unijny Certyfikat COVID jest przeznaczony dla osób, które otrzymały przynajmniej jedną dawkę szczepienia. Przed wyjazdem za granicę warto jednak upewnić się, czy w docelowym kraju przy jednej dawce jest wymagany także negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. We wszystkich krajach Unii Europejskiej osoby w pełni zaszczepione i posiadające unijny certyfikat, są zwolnione z obowiązku kwarantanny i dodatkowych wymagań dla turystów. UCC jest ważny przez około rok od momentu jego wydania. W przypadku osób, które uzyskały go nie na podstawie szczepienia, lecz negatywnego wyniku testu, ważny będzie przez 48 godzin lub przez inny okres obowiązujący w danym kraju. Ozdrowieńcy z negatywnym wynikiem testu mogą korzystać z certyfikatów unijnych przez okres od 11 do 180 dnia od otrzymania wyniku badania.

Gdzie szukać certyfikatu?

Certyfikaty są widoczne w aplikacji mobilnej Internetowego Konta Pacjenta – mojeIKP lub aplikacji mObywatel. Można ją pobrać bezpłatnie z platformy Google Play lub iOS. UCC zawiera kod QR i identyfikator przypisany do właściciela. Informacje w nich zawarte stanowią dla służb granicznych i sanitarnych potwierdzenie, że osoba przekraczająca granicę nie stwarza zagrożenia epidemicznego. Innym wariantem certyfikatu jest wydruk papierowy, otrzymany w punkcie szczepień w dniu szczepienia, bądź wydrukowany bezpośrednio z Internetowego Konta Pacjenta.

W przypadku ozdrowieńców i osób z negatywnymi wynikami testu o drukowaną wersję certyfikatu można poprosić lekarza lub innego pracownika aplikacji, który ma dostęp do platformy gabinet.gov.pl.

Czy moje dane są bezpieczne?

Unijny Certyfikat COVID nie jest nowym rodzajem paszportu lub dowodu osobistego. Zawiera wyłącznie dane, które mogą ułatwić podróżowanie na terenie Unii Europejskiej. Nie stanowi dokumentu tożsamości warunkującego wejście na pokład samolotu, autokaru czy innych środków transportu międzynarodowego. Certyfikat wydany po szczepieniu składa się z takich informacji jak: imię i nazwisko, data urodzenia, nazwa choroby, przed którą chroni szczepienie, nazwa i producent szczepionki, numer dawki w serii szczepień, data szczepienia, nazwa państwa, w którym wykonano szczepienie oraz informacje o wystawcy certyfikatu i unikalny identyfikator certyfikatu.

Ile to kosztuje?

Certyfikaty przysługują automatycznie każdej osobie, która spełni określone wymagania: zaszczepiła się przeciwko COVID-19 lub otrzymała negatywny wynik testu bądź jest ozdrowieńcem. Nie są wymagane żadne opłaty za wydanie UCC ani jego tłumaczenie. Dokument jest dostępny od razu w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.

Czym UCC różni się od zaświadczenia o szczepieniu?

Do wygodniejszego i bezpieczniejszego podróżowania po krajach Unii Europejskiej obecnie wystarczy tylko Unijny Certyfikat COVID. Funkcjonujące dotychczas zaświadczenia o szczepieniu nadal będą dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta. Sprawdzą się jako potwierdzenie szczepienia dla osób, które podróżują poza Europę.

Skip to content