Nowe badanie CDC: nieszczepieni mają dużo większe szanse na hospitalizacje! - Szczepimy Się!
Strona główna » Nowe badanie CDC: nieszczepieni mają dużo większe szanse na hospitalizacje!
Informacje Wiedza

Nowe badanie CDC: nieszczepieni mają dużo większe szanse na hospitalizacje!

Centrum Kontroli i Prewencji chorób (CDC), amerykańska wyspecjalizowana agencja rządowa 24 sierpnia opublikowała badanie, w którym rozważa się wpływ szczepionek na zakażenia i hospitalizacje. 

Badanie zostało przeprowadzone na próbie 43,127 osób powyżej 16 roku życia w hrabstwie Los Angeles w Californii między 1 maja a 25 lipca bieżącego roku. 

Grupa zaszczepionych wynosiła 10, 895 osób. 55.2% zaszczepione szczepionką Pfizer- BioNtech, 28% szczepionką Moderny, a 16.8% preparatem Janssen (Johnson & Johnson).Badana grupa częściowo zaszczepionych wynosiła 1431 osób, a niezaszczepionych 30 801 osób. 

Główne wnioski badania są następujące:

  • Znacznie mniejszy odsetek w pełni zaszczepionych chorych osób był hospitalizowany (3,2%), w porównaniu do 6,2% w wypadku częściowo zaszczepionych i 7,6% niezaszczepionych.
  • Znacznie mniej osób w pełni zaszczepionych zostało  przyjętych na oddział intensywnej terapii (0,5%) w porównaniu do 1% w wypadku częściowo zaszczepionych i 1,5%  niezaszczepionych.
  • Mniejszy odsetek osób w pełni zaszczepionych wymagał wentylacji mechanicznej (0,2%) w porównaniu do osób częściowo zaszczepionych (0,3%) i niezaszczepionych (0,5%).
  • Ostatniego dnia badania( 25 lipca) wskaźniki zakażeń i hospitalizacji wśród osób nieszczepionych były odpowiednio 4,9 i 29,2 razy większe niż u osób w pełni zaszczepionych.
  • Szczepionki chroniły przed zakażeniem SARS-CoV-2 i ciężką postacią COVID-19 w okresie, gdy wzrastała transmisja wariantu Delta oraz o okresie gdy Delta był już  wariantem dominującym. 

źródło: https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7034e5.htm

 

Kacper Nowina – Konopka

Skip to content