Czym jest wariant delta i jak duży jest jego udział w populacji? - Szczepimy Się!
Strona główna » Czym jest wariant delta i jak duży jest jego udział w populacji?
Wiedza

Czym jest wariant delta i jak duży jest jego udział w populacji?

Wariant Delta koronawirusa SARS-CoV-2 jest jednym z wielu odmian koronawirusa, który został po raz pierwszy zidentyfikowany w Indiach w październiku 2020 roku. Inna nazwa tego wariantu to B.1.617.2 (dawniej wariant indyjski) i aktualnie jest on do klasyfikowany jako tzw. wariant VOC (ang. variant of concern), czyli budzący obawę. Do tej pory opisano 13 różnych mutacji wariantu Delta.

Pierwsze doniesienia o wykryciu mutacji nazywanej wariantem delta pojawiły się pod koniec 2020 roku w Indiach. 

Mutacja obecna w tym wariancie odpowiada za zmiany w budowie białka kolca (białka spike) koronawirusa SARS-CoV-2, co zwiększa jego zakaźność oraz osłabia skuteczność przeciwciał wytworzonych w odpowiedzi na poprzednie warianty koronawirusa. Krótko po wykryciu tej nowej odmiany koronawirusa SARS-CoV-2 w Indiach doszło do znacznego wzrostu liczby nowych zakażeń, a także zgonów wywoływanych przez COVID-19. 

Obecnie Wariant delta został wykryty w 122 krajach na świecie a jego udział w ogólnej liczbie zakażeń SARS-CoV-2 wzrasta. WHO twierdzi, że staje się on wariantem dominującym. 

Z danych ECDC wynika, że w większości (19/28) badanych krajów Europy wariant delta jest dominującą odmianą koronawirusa SARS-CoV-2. Według szacunków Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wariant delta stanowi co najmniej 93 procent wszystkich przypadków w USA wykrytych w okresie dwóch ostatnich tygodni lipca. W Polsce „Wariant Delta jest obecny w 91 proc. próbek, wariant alfa – brytyjski, z którym do tej pory się mierzyliśmy, to jest już 5 proc.”- tak mówił 13 sierpnia rzecznik MZ Wojciech Andruszkiewicz.

Źródło grafiki: https://www.who.int/publications/m/item/weekly-epidemiological-update-on-covid-19—15-june-2021

Kacper Nowina – Konopka

Skip to content